Také neradi vyhledáváte rady odborníků? Pak se tedy můžete dopouštět některé z těchto chyb:

Pokud patříte mezi ty, co neradi vyhledávají rady bytových designerů, pak vězte, že určitě nejste sami. Ačkoliv v mnohým případech může takový názor zkušené osoby v lecčem předejít některému z již nastálých problemů a ve výsledku ušetřit i řadu peněz, v následujícím článku jsme se pokusili najít všeobecně známé chyby, kterých se lidé často bez varování dopouští. 

Velký počet oken škodí
Naše pouť by měla začít tím, čemu se dá předejít, než se nastěhujeme do nového bytu. Než si lidé vyberou své nové bydlení, jejich častým požadavkem je mít co nejvíce prosvětlený prostor přírodním světlem, k čemuž je pochopitelně zapotřebí velkého počtu oken. Nutno podotknout, že bydlet v prosvětleném bytě je velice příjemné, ovšem zužují se nám tím možnosti, jak správně uspořádat nábytek, kam dát televizi a jak v letním období efektivně řešit přehřátí místnosti. Tedy to, co se zprvu jeví jako velmi přínosné, může být ve výsledku finančněji mnohem náročnější, než jsme si sami mysleli. Podstatná je samotná orientace nábytku s velkou televizí v hlavní roli. 

Nedostatek volného místa
Na dostatek úložného prostoru rovněž většina z nás nemyslí již při nastěhování nebo rekonstrukci starého bytu, čímž dochází k dalším problémům. Moderní doba nám přitom napovídá, že minimalistický styl je v módě a vestavěné doplňky jsou in. Díky nepromyšlenému plánu bytové koncepce máme ve výsledku v obývacím pokoji moc kusů jednotlivého nábytku a ty kusy se k sobě navíc vzájemně ani nehodí. Vzhledem k tomu celý prostor začíná nabývat chaotického dojmu a i vy se v něm budete cítit ztísněně. I když chyby samotných projektantů nemůžete ovlivnit, můžete ovlivnit, jakým způsobem si místnost přestavíte a jaké doplňky do ní vložíte. Nejlepší prvky pro šetření místa představují vestavěné skříně nahrazující veliké šatníky a police. 

Koupelny jsou hezčí jednoduché
I koupelnám to sluší více, pokud je nezahltíte všemi možnými doplňky. A to platí jak z hlediska věcí do ní vložených, tak z hlediska designu. Jedná se o specifickou místnost, ve které není nutné mít obklady od podlahy až ke stropu nebo zkoušet několik variací různých dekorů. V koupelně jakožto v místnosti, kde dodržujeme naši pravidelnou hygienu, bychom měli dbát pozornost na maximální bezpečí, tudíž i přebytečné skříňky omezující náš pohyb nepřipadají v úvahu. Mnozí bytoví návrháři vám napoví, že naprostá efektivita s příjemným estetickým dojmem přichází v jednoduchosti a právě tímto bychom se i my měli řídit. 

Starý nábytek se nevyplatí skladovat
Sami znáte tu situaci. Pořídíte si něco nového, čímž nahradíte kus starého nábytku, ale ten vám je líto vyhodit. Pak jej tedy uskladníte někde pod postelí nebo ještě hůř v dětském pokoji, čímž si nevědomky z domu děláte skladiště přebytečných věcí. V případě dětských pokojů je o to složitější, neboť tím narušujete pohodu a klid dětského prostředí a tím i jejich mysli. Pokud bychom si zvolili jinou místnost, rozhodně není chybou, jestli se rozhodneme vše ihned nevyhodit, avšak měli bychom si promyslet nějakou koncepci, při níž by nám nevznikal barevný chaos. 

Pozor na lapače prachu
Zdali vás nebaví často uklízet a k tomu vás doma prakticky trápí nedostatek volného místa, pak jsou vašim všedním protivníkem i různé doplňky, na nichž se často udržuje prach. Jedná se o zejména o velké množství skleniček, váz, sošek, zvonků a dalších dekorací. Zkráceně řečeno - moc doplňků, ovšem samotná originalita naprosto chybí. V českých domácnostech se často zapomíná na to, co přinese taková krásná vysoká palma do interiéru nebo jak jeden pěkný rodinný portrét dokáže nahradit celou řadu skleniček. Nemusí se přitom jednat o něco, co protáhne naší peněženku. Může to být cokoliv, co se příjemně sladí s okolím a dá se zarámovat. I tento prvek je součástí půvabného minimalistického stylu. 

Veliká televize v malém prostoru
Obří televize je chloubou každé domácnosti, ale už to tak zdaleka neplatí, pokud ji nemůžete naplno využít. Stává se to tak hlavně v malých místnostech, kde si lidé chtějí udělat radost a pořídí si velkou televizi a následně jsou nuceni na ni koukat ze dvou metrů. I televizor je svým způsobem estetickou součástí celého prostoru, jenž určuje celkový dojem z naší místnosti. Nehledě na to, že pokud na veliký monitor koukáme zblízka, celý přenos si ani tak neužijeme. Podobný problém nastává například u jídelního stolku v kuchyni. Oba dva tyto prvky si sice zaslouží své místo, avšak pouze jen takové, jaké odpovídá rozměrům místnosti. 

Speciály

Aktuality