S vlastní saunou můžete relaxovat i z pohodlí domova

Pořídit si v dnešní vyspělé době vlastní saunu znamená další krok kupředu za naprostým relaxem a komfortem. Sice se nejedná o malou finanční investici, zato jak si ji jednou vyzkoušíte, velice si ji oblíbíte a nebudete vědět, kdy přestat. Pravidelný odpočinek v sauně přispívá k otužování organismu, značně omezuje výskyt nemocí plynoucích z nachlazení a především dokonale fyzicky i psychicky uvolní celé tělo. 

Pokud jste se již setkali s blahodárnými účinky klasické finské sauny, možná jste už někdy uvažovali o tom, jaké by to bylo mít jednu takovou doma. Její instalace není nic jednoduchého a bez nějaké té finanční injekce se to asi neobejde, ale pokud nám jde o zdraví a radost nás a našich dětí, časem pochopíte, že se to vyplatilo. 

Abyste mohli začít, je dobré si připravit plán, kam byste ji chtěli umístit a pro kolik lidí by měla sloužit. Výrobci světových saun doporučují alespoň 1,4 m3 na jednu osobu, abychom vždy měli dostatek prostoru, kdybychom si chtěli lehnout. Pak už je jenom na nás, zda dáme přednost čtvercovému, obdelníkovému nebo trojúhelníkovému tvaru, když dodržíme jednu podmínku - v protilehlém koutu od kamen vždy musí fungovat nějaký odtah vzduchu, který je velice důležitý pro dobrou cirkulaci vzduchu a taktéž pro správné působení samotných kamen. 

V rodinných saunách se často setkáváme s kamny, jež mají ovládací centrum nainstalované uvnitř. Výjimkou nebývá ani elektronicky řízený kontrolní panel, který sám umí hlídat přednastavené hodnoty a jeho spotřeba energie není tak vysoká. Jestli jsme se rozhodnuli pro nějakou menší, útulnou saunu, postačí nám elektrická zásuvka na 220 voltů a topné těleso do 3,6 kW. 

A kdo by si chtěl užít trochu romantické atmosféry, aby jeho stavba zároveň dobře vypadala, může se nechat inspirovat dnes už poněkud starší metodou, a tou je vytápění dřevem či braketami. Jak je dobře známo, k tomu potřebujeme propojit kamna s komínem, kde sice musíme striktně dodržovat bezpečnostní zásady dle platných norem, zato víc si užijeme kouzelný zážitek. 

Neméně důležitá je kvalita dřeva, jež bude často vystavována vysokým teplotám. Pro vnitřní osazení se doporučuje dřevo s minimální tepelnou vodivostí. Skvělým příkladem je africká vrba Abachi, která je příjemná na dotek a rovněž dobře vypadá. Jeslti si necháte udělat sauna na zakázku, což se doposud jeví jako nejlepší řešení, můžete se setkat z materiály ze smrku (hladké světlé dřevo s nízkým obsahem pryskyřice) nebo také topolu (skvěle vstřebává vodu). Nevýhodou topolu však je, že při vyšších teplotách tolik nevoní.

Světlo do sauny nemusí být nijak extra velké a už vůbec ne silné. Nejlepší je aplikovat barevnou terapii ve složení ze čtyř barev (červená, zelená, modrá a žlutá), čímž zvýšíme účinek prohřívání a přidáme na atmosféře celé sauny. Pakliže se rozhodneme pro klasické osvícení, volíme bílé, tlumené světlo.

Ještě než se rozhodneme saunu používat,  je vhodné se poradit s lékařem. Ačkoliv její kouzelné účinky jsou celosvětově vyhledávané, všeho moc škodí a i my bychom k tomu měli přistupovat opatrně. Pakliže doktor žádnou závadu neshledá, věnujeme se saunování alespoň dvě hodiny týdně a dáváme si pozor, abychom tam nechodili s plným žaludkem nebo po velké fyzické námaze, neboť i tak riskujeme své zdraví. 

Speciály

Aktuality