Inspirace japonským designem interiéru

Světlé barvy a přírodní materiály, v japonském interiéru velí příroda, jednoduchost a lehkost. Vše je dorpovázeno dokonalým souladem, který se zaměřuje na jasné proudění energie. 

Jestli vás lákají smyslům lahodící interiéry Země vycházejícího slunce, pak se nechte inspirovat základy této východní kultury. V současné době je japonský styl populární nejen v zemích, odkud k nám přišel, ale i po celé Evropě. A to už je co říct. Tento jednoduchý styl totiž lehce lahodí oku, probouzí ztracenou energii a ladí harmonii celé domácnosti. Těchto pár snadných kroků vám ukáže, že nemusíte být zrovna bytový architekti, abyste to zvládli i vy. 

Celý styl je řízen převážně přírodními materiály a je to z jednoho prostého důvodu, východní filozofie nás totiž učí, aby člověk žil v harmonii s přírodou. Zatímco řada běžných lidí má tendenci zaplňovat prostor co nejvíce prvky, japonská kultura upřednostňuje volný prostor s klasickými barvami, které respektují přirozenost. I ve větší místnosti jim postačí malý čajový stolek s polštářky nebo křesílky kolem k sezení. Útulné obývací mistnosti se tak na noc mění v ložnice a otevírat se mohou pomocí posuvných dveří z rýžového papíru nebo bambusu. Šatní skříně a další nábytek pro skladování oblečení bývá ukryt také právě za těmito dveřmi (tzv. shoji), které mohou fungovat skvěle i jako dekorační prvek. 

Další věc, s jakou se můžete velmi často setkat, je tvrdá podložka, jež bývá položena na podlaze a u níž tamní obyvatelé kromě hostování provádí své rituály. Japonci upřednostňují, když mohou čajové dýchánky a relaxační sezení provádět na zemi. Podložka má výborné izolační vlastnosti a umí příjemně zahřát už jen na dotek. 

Samotné sezení nebo spaní na zemi vás asi neosloví, zvláště pokud jste si navykli na jemnou postel. Přesto je pro japonskou kulturu typické snížené ležení na podlaze jen s rohožemi, polštáři a futony. Futonové výplně mají řadu výhod, jednou z nich je i zdravý spánek a druhou výroba z přírodních materiálů, jako je bavlna, koňské žíně nebo dokonce konopí. Tyto matrace jsou dobře tvarovatelné a lépe se tak přizpůsobí našim svalům a páteři, jež se za spánku v noci více uvolní. Možná jste se s podobnou výplní mohli setkat jako jednou z částí výplní vaší matrace, v Japonksu je ale pokládají přímo na podlahu. 

Čajové dýchánky jsou asi první věcí, která nás napadne, když se řekne Japonsko. Pro lepší představivost si můžete pořídit keramické mističky nebo čajové soupravy. Říká se, že čaj slouží jako lék, u kterého se dá dobře rozjímat. Používat se dají ať už venku, nebo uprostřed místnost s aktivními prvky přírody. Člověk se tak oddává harmonii těla s přírodou a může se soustředit jen na své nitro. 

Typické jsou i známé japonské lampy, jež prozařují skrze rýžový papír a doplňují atmosféru hřejivým světlem. Existuje několik variant, vyladit styl například můžete závěsnými lampami Zeppelin nebo i lampou s ručně vyrávěným bambusovým stínidlem Nippring. Oba tyto druhý jsou elegantní, mohou stát v rohu místnosti nebo se zavěsí na strop. 

Speciály

Aktuality