Jak v zimě udržet v domě teplo a v létě naopak příjemný chlad? Dejte na moderní tipy řešení izolace

Je u vás doma v letních dnech horko a v zimě zase velký chlad? Problémem může být chybějící izolace domu, především střechy a podkroví, kudy proudí nejvíce tepla ze slunečního záření.

Příjemné mikroklima v domě po celý rok

Pokud každé léto trpí váš dům přehříváním, je dobré začít přemýšlet o izolaci střechy. Přehřívání v létě a tepelné úniky v zimě bývají častým problémem především starších domů.

„S dobře zaizolovanou střechou je možné dosáhnout příjemného mikroklimatu v celém domě, protože celoročně podstatně snižuje tepelné výkyvy obytných prostor pod střechou,“ vysvětluje Karel Sedláček z ISOVERu.

Tloušťka izolace – jakou zvolit?

Zásadní otázka, na kterou při plánování stavby či rekonstrukce domu téměř všichni hledají odpověď, zní, jakou použít tloušťku tepelné izolace. „Ideálně použijte tepelnou izolaci do šikmé střechy na úrovni 300 mm a více podle nároků na energetickou náročnost stavby,“ vysvětluje Karel Sedláček.

Můžete ale sáhnout i po tloušťkách ještě vyšších. Existuje pro to hned několik důvodů. Pokud se totiž rozhodnete pro méně kvalitní izolační materiál, je vhodné použít jej ve větších tloušťkách.

U pasivních staveb se dokonce tloušťky izolace v šikmé střeše často blíží i k 500 mm. V některých případech se vyšší tloušťkou tepelné izolace také kompenzují tepelné mosty vzniklé vlivem konstrukce krovu.

Pozor na nejčastější chyby

Při aplikaci izolace dochází často k chybám, které pak vedou k tomu, že izolace vůbec neslouží svému účelu. Pokud máte v domě klasický krov zateplovaný minerální vatou, zaměřte se především na mezery mezi krokvemi, které nemusí být stejně velké.

„Tomu by měly být přizpůsobeny i jednotlivé pásy izolačního materiálu. Neměly by mezi nimi vznikat škvíry,“ upozorňuje odborník z ISOVERu. Dalším důležitým bodem je aplikace parozábrany, tedy speciální fólie, která zabraňuje, aby se do konstrukce dostala voda. „Ta musí být na všech místech spojena parotěsně, buď páskou, nebo tmelem. Jinak riskujete, že vám v izolaci bude kondenzovat voda, která se vsákne do krokve nebo vaty a způsobí flekatění zdi nebo růst plísní,“ varuje Karel Sedláček. Samozřejmostí pak je, že v parozábraně nikde nesmí být díry. Investice do izolace se vyplatí

Speciály

Aktuality