Krb nebo kamna naplní dům teplem a hřejivou atmosférou

Mít doma krb krb nebo krbová kamna je staronový trend, který se neustále těší velké oblibě. Nejenže protopí celý domov, při správném výběru navíc ušitříte i několik tisíc korun ročně. 

O tom, že jsou krby a kamna žádané, nemusí být žádný pochyb. Kdo má tu možnost si je pořídit, neměl by váhat s jejich realizací. Pohled do plápolajícího ohně má uklidňující účinek, stejně tak jako praskání dřeva. Připojením do teplovzdušných rozvodů navíc nádherně vytopí celý dům, a vy se tak můžete oddávat krásně hřejivému odpočinku. 

V současné době se převážně vyrábí kamna, ve kterých topíme dřevem nebo dřevními briketami. Existují i kamna, ve kterých lze topit uhlím, avšak s ohledem na větší množství kouře a zvyšování rizika nejen častějšího zanášení potrubí komínu, ale i vnitřních částí domu, je lepší se držet té standardní verze. Vzhled pak už záleží čistě na vás. Někdo má rád kontakt s živým ohněm, pak by měl volit krby bez krbové vložky. Nevýhodou tohoto oteplení je v tom, že důkladně neprohřejí celý interiér, ale aspoň přidají na atmosféře, včetně zvýšené intenzity jemného praskání dřívek. Pokud nám naopak jde o vyhřátí celé místnosti, musíme volit krby s krbovou vložkou, jež lze napojit na rozvody. Není nutno podotýkat, že provoz s krbovou vložkou bývá nespočetkrát bezpečnější. 

Při koupi kamen se zaměřujeme na to, jak velký prostor (kolik kubických metrů) budeme vytápět. S tím je spojeno i ujištění se, zda komín, kterým dům disponuje, bude odpovídat požadovaným výkonům. Samotná instalace už není tak náročná, přesto bychom si měli dát pozor na pár základních věcí. Nejdůležitěší z nich je bezpečná vzdálenost od ostatních předmětů. Doporučuje se alespoň metr zpředu a čtvrt metru ze stran. S citlivými materiály, ale třeba i s posezením, je ta vzdálenost potom dvakrát tak velká.

Jelikož si kamna s sebou nesou těžkou zátěž, je lepší (zejména v bytové oblasti) požádat o kontrolu podlahy odborníka, jenž vám poradí i s dalšími prvky. Vše se dá případně vyřešit pořízením si krbových kamen, které mají oproti klasickému krbu nižší hmotnost a vystačí si pouze s nehořlavou podložkou a dobrým přístupem ke komínu. 

Kvalitním palivem do krbových kamen bývá dřevo. Jedná se o ekologický materiál s velmi dobrou výhřevností. Kromě toho bývá dřevo téměř všude dobře dostupné, pakliže jste ve městě, tak i cenově přijatelné. Ke správnému výhřevu je však nejlepší suché dřevo. Vlhké dřevo obsahuje vodu, ta se při ohřevu mění páru, a tím se ztrácí energie. 

Nejvíce jsou na českém trhu žádaná kachlová kamna a kamna s proskleným ohništěm. Interiér dolaďují skvělým estetickým prvkem a navíc příjemně zahřejí. Keramický podklad navíc výborně akumuluje teplo, které se pak uvolňuje do okolí a vydrží nám ještě nějaký čas i po vyhasnutí ohně v krbu. 

 

Speciály

Aktuality