Ratanový nábytek nejen na zahradu či terasu, ale i domů

Módní sestava ratanového nábytku přináší nadčasový vzhled, populární doplňek a navíc elegantní propojení kvality a pohodlí za přívětivou cenu. Hledáte-li univerzální inspiraci, která se hodí naprosto kamkoliv, nechte se inspirovat nábytkem, jež je vhodný stejně tak do zahrady jako do interiéru. 

Slovo, s nímž se někteří z nás setkávají možná poprvé, jiní jej znají už docela dlouho. Zejména pokud máte k domu přistavěnou terasu, nebo disponujete-li prostornou zahradou, pak jistě také máte nějaký venkovní nábytek, kam se za pěkného počasí usadíte a necháte se oddávat příjemné relaxaci na čerstvém vzduchu. Ratan je tedy slovo, které se může stát vaším společníkem nejen v těchto slunečných dnech, ale nyní i v prosté domácnosti. Jedná se totiž o nábytek, jež bývá často skloňován při letních sezonách, postupem času se s ním ovšem setkáváme i v novém provedení. Jak to provedení vypadá a co nám přinese? 

Ratan se získává ze vzdušných kořenů palmy Calamus ratan, s níž jste se mohli setkat maximálně v případech, kdy jste navšvtívili nějaké exotické země (Malajsie, Indonésie, Filipíny). Avšak  k výrobě samotného nábytku se využívá pouze střední část šlahounovitých kořenů, které se následně nechají proschnout, zbaví se trní a nalakují. Tento materiál už v době svého objevu začal sklízet veliký úspěch hlavně díky svým vysoce odolným vlastnostem, později se ovšem začal kombinovat s různými designovými doplňky, jež z něj udělaly skvělého společníka do jakékoliv domácnosti. Většinou jej vídáme v několika odstínech hnědé (od světlé až po tmavou), ovšem není vyloučeno, že bychom se setkali i s jinými barevnými úpravami. 

Klasický ratanový nábytek je elegantní, nadčasový a prakticky splňuje všední požadavky každého člověka spojené s komfortním posezením. Jedná se o bezúdržbový materiál, který svým složením velmi dobře odolává různým výkyvům počasí a s trochou nadsázky můžeme říct, že by vám měl vydržet po celý život. Ve spojení s dnešní moderní, ale přitom uspěchanou dobou, je naprosto důležitá i jeho snadná údržba, s níž byste si vesměs nemuseli dělat starosti. Čas od času je sice potřeba nějaké to lehké oprášení, aby tím netrpěl jeho vzhled, ale to je třeba provádět s každým kusem nábytku. 

Jak už jsme zmínili, kromě na terasu nebo někam ven se dá využít ratan i do interiéru. K tomu můžeme využít budťo klasického všestranného ratanového nábytku, jež je sice specifikovaný jako venkovní doplňek, ale hodí se prakticky kamkoliv, nebo sáhneme přímo po domácí variantě. Tento nábytek je trochu lépe upraven, aby se v interiéru mnohem lépe vyjímal a dal se připevnit k ostatním částem, jakými například jsou konstrukce z kovu či masivního dřeva. Ratan se v tomto případě zbaví kůry, tím pádem by se při jeho pobytu venku zkrátila jeho životnost, neboť je to především právě kůra, která ratanu dodává jeho skvělé vlastnosti, avšak kromě tohoto menšího defektu se nemusíte ničeho obávat. samotný materiál i nadále zůstává velice pevný a pružný.

Některé prodejny umožňují kompletní vybavení celé sady, která zahrnuje i polstrování a podrůčky. Zjistěte, jaký nábytek vám nejvíce vyhovuje, jelikož si stále prochází několika (zejména velikostními) úpravami, jež se hodí vždy do jiného typu prostoru. Sedněte si do křesla, lehněte si do lehátka a prohlídněte si celý stůl, zdali vám vyhovuje. V případě ratanového nábytku se totiž jedná o věc, kterou si pořizujete na celý život. 

Speciály

Aktuality