Vhodné slunečníky pro vaši zahradu

V době, kdy se pro nás zahrada stává rozšířeným obytným prostorem, je dobré posezení předpokladem dobře fungující zahrady. Nemusí být nutně léto, abychom se chtěli vyhnout nepříjemnému a přímému slunečnímu záření. Nejjednodušší a nejvíce osvědčenou metodou jsou slunečníky, které jsou nově dostupné v moderním provedení. 

Plánujeme-li mít slunečník trvale umístěný na zahradě, kde se bude denně setkávat s trvalým UV zařením, deštěm nebo povětrnostními vlivy, měli bychom volit potahové látky s vyšší kvalitou. Takový kvalitní slunečník je potom znát zejména při dešti, kdy nepropustí ani kapku. 

Volba slunečníku by měla být přizpůsobena velikosti prostoru, jenž má zastínit. S tím je úzce spjata i volba vhodné konstrukce, která zajistí, že se slunečník při silnějším větru nezlomí. U větších slunečníků je doporuna konstrukce z kovu, u menších postačí dřevo či plast. 

Ochrana před UV zářením
Ačkoliv je sluneční světlo pro lidský život důležité, jeho nedostatek a paradoxně i nadbytek může tělu značně škodit. Říká se, že slunce pálí i ve stínu a rozhodně se nejedná o vtip. Přílišné vystavování se na slunečním záření má neblahé účinky pro naši pokožku, a proto bychom měli dbát zývšené opatrnosti a vyzkoušet některou ze spolehlivých ochranných variant. Více než keramické prvky proti spálení poslouží slunečník s označením Standard 801. K jeho výrobě je využito speciálně upravených chemických vláken, které nám nabídnou nejen útulný stín, ale i naprosto bezpečnou ochranu. 

Dekorační prvek
Každý s bujnou představivostí ví, že nejlépe vypadá slunečník, který perfektně sladí s okolním prostředím. Pokud používáte zahradní nábytek, měly by oba druhy barevně sladit jeden s druhým. Když už ne tak, využijte alespoň jedné z oblíbených a nejvíce nakupovaných přírodních barev. Tedy modré, žluté a zelené, které jsou univerzální a zapadnou téměř kamkoliv. 

S barevnou volbou je spjat i tvar nebo úhel slunečníku. V dnešní době známe už několik druhů. Kromě klasického kruhového je dobrý i čtvercový, který zastíní větší plochu. Užitečné jsou i ochranné plachty třeba nad houpačkou. Pro pokrytí co největšího možného prostoru slouží i obdelníkové slunečníky nebo plachty, ale jejich dostupnost je velmi nízká. 

Cena vs. kvalita
Často platí, že vysoká cena ještě neznamená vysokou kvalitu. V našem případě to nemusí být jinak, přesto pro kvalitní užití a především životnost je lepší zvolit zlatou střední cestu. Slunečníky za pár stovek moc dlouho nevydrží a vy budete rádi, když s nimi přečkáte jedno, dvě léta. Nemluvě ani o jejich ovládání, s čímž můžete zápasit při každém roztažení. Zahradní slunečník by měl být dobře skladatelný. Rozhodňě neberte výrobek, se kterým bojujete už na pokladně.

Foto: umbrellify

 

Speciály

Aktuality