Vybíráte obraz? Poradíme vám současné trendy

Správným výběrem obrazu nejen skvěle doladíme soulad interiéru, ale navíc dáme najevo svoji originalitu a někdy i prozradíme svou osobnost. Více než samotný motiv však je druh pozadí, na jaký jej máme umístit. Abychom se vyvarovali případným chybám, řídíme se následujícími instrukcemi. 

Jakmile začnete mít pocit, že ve vašem interiéru něco chybí a vaše stěny zejí prázdnotou, nastal ten správný čas porozhlédnout se po něčem, co místnosti v domě ozvláští. Volba obrazu nebo plakátu je tou nejjednodušší metodou, ovšem to jen do té doby, než uvidíte, jaké možnosti současný trh nabízí. A protože se jedná opravdu o velmi širokou paletu, ve které je někdy obtížné se zorientovat, je dobré si o dané věci udělat předhled. 

Při výběru obrazu, soudě podle druhu, se můžeme vydat hned několika různými cestami. Kromě celých obrazů (na jedno plátno) můžeme zvolit také variantu vícedílné tvorby (rozděleno převážně na tři plátna), která skvěle vynikne v takovém obývacím pokoji a navíc působí velmi stylově. Výjimkou nejsou ani rodinné fotografie nebo klasické retro obrazy (převážně černobílé), jež dodají interiéru osobitou atmosféru. A pokud byste chtěli nechat atmosféru plynoucí z těchto doplňků ještě více vyniknout, moderní trh byl v dnešní době rozšířen o tzv. svítící LED obrazy, v jejichž blízkosti se budete cítit naprosto parádně a v noci mohou posloužit jako lampička. 

Pakliže již máme vyzdobený interiér několika barvami a doplněný moderním nábytkem, pak více než na samotném druhu obrazu záleží na tom, jak toto umění zapadne do pozadí celkového vzhledu. Klíčem je dominantní barva, která by měla být adaptivní s ostatními barvami v jejím okolí. Kdo má přeci jen trochu citu pro tento rozdíl, povšimne si jej na první pohled. Kdo si nebude jistý, na internetu nebo od přátel se doslechne spousty zajímavých rad na několik barevných kombinací. Vždy ale platilo, že teplým barvám to sluší pospolu a zároveň jsou častější volbou při zkrášlování interiéru. 

Často chybou při volbě obrazu bývá špatné odhadnutí jeho velikosti v porovnání s velikostí místnosti. Kolikrát se lidem stalo, že se jim něco líbilo, ale velikost neodpovídala jejich rozměrům, a přesto si danou věc koupili. V našem ohledu, ač se stále jedná o podobný případ, riskujeme zrušení dobrého dojmu z celkové kvality místnosti. Podobně to bývá i u rámu. Tmavý rám nejlépe vynikne na bílém pozadí, ale pokud usilujeme o svěžím a barevném interiéru, nic nezkazíme, pokud žádný rám nepoužijeme.

Další podstatnou věcí je samotný motiv. Ten by měl být volen nejen podle toho, co se nám líbí, ale zároveň podle toho, co se jen tak neokouká. Možná až si na nějaké internetové stránce nebo v obchodu prohlídnete nabídku motivů, budete jen valit oči. Nakonec nebude všem dnům konec, když uděláme krok vedle, protože obraz se dá vždy vyměnit, ale celý interiér jen těžko předěláme. Ačkoliv obrázkem s motivem přírody často nic nezkazíme a to samé platí o druhu ovoce. Pokud je náš pokoj převážně v teplých barvách, můžeme zvolit nějaké abstraktní umělecké dílo, které jsou neméně působivé. 

Speciály

Aktuality