Vyhněte se klasickým chybám při výběru nové postele

Spánek nám slouží k celkové revitalizaci sil. Aby byl skutečně kvalitní, musí být spolehlivá i postel, kterou si vybereme. V dnešní době internetových nákupů se však můžeme unáhlit a po složení postele nebýt s výsledkem vůbec spokojeni. Nepodceňujte volbu, při níž se často dopustíme řady nepříjemných chyb. Jak se jim vyhnout?

 

Postel slouží především k odpočinku

Mnoho lidí si pořizuje postel jako univerzální plochu pro spánek, ale také rovnou snídani, svačinku, sledování TV nebo dokonce k práci. Místnost, kde si chcete dopřát kvalitní spánek by však měla být prosta těchto rušivých elementů. Poblikávající počítač a nepořádek k němu rozhodně nejsou těmi nejlepšími partnery. Neopomíjejte také výšku lůžka. Matrace položená na zem je sice dočasnou alternativou, příkladně při zařizování nového bytu, ovšem výše lože má svůj důvod. Lépe díky ní dýcháme.

Ložnice je obecně prostorem, kde není vhodné umisťovat přebytek nábytku. Pro její snadnou údržbu také dbáme toho, abychom z ní nedělali skladiště. Různá úložiště prachu do této místnosti nepatří stejně, jako televize nebo počítač. 

Rošt je stejně důležitý jako matrace

Při volbě matrace jsme obvykle velice pečliví. Zakládáme si na jejích vlastnostech, které pozitivně ovlivňují držení našeho těla. Velkou chybou ovšem je, pokud ji podložíme starým, nebo nevyhovujícím roštem. Špatný výběr v tomto ohledu znamená, že skvělé vlastnosti matrace samy úspěšně eliminujeme. Roštů je dnes na trhu celá řada, dopřát si můžete mnoho materiálů i zvláštní funkce, jakými jsou příkladně polohovatelnost či masáže. V každém případě však rošt selektujte přímo k vlastnostem matrace, je to jediná cesta, jak k sobě obě položky krásně sednou.

Hodně spekulovaná je také velikost matrace. Oblíbená bývá v posledních letech i společná, jež pokrývá celý prostor manželské postele. Její nevýhoda spočívá ve stížené manipulaci, zároveň na ni budete těžce obstarávat kvalitní bytový textil. Sáhnete-li po dvou oddělených matracích, rozhodně neuděláte chybu.

Opomíjená je také velikost lůžka. Pozor, nenalezneme ji pouze v jednom standardním rozměru (160 nebo 180x200), ale je jich hned několik. Proberte si proto před finální selekcí všechny možnosti, které budou vyhovovat vašim individuálním potřebám. Nutné je mít dostatek prostoru, proto je dobré, aby postel přesahovala vaši vlastní výšku minimálně o 20 cm.

Vše k sobě musí padnout

Nejdůležitější částí postele je její čelo. Je designovým doplňkem, který bude tvořit základní gró celé ložnice. Již při nákupu je důležité zvážit všechny proporce. Jinak se může lehce stát, že po návratu z prodejny budete nemile překvapeni v okamžiku, kdy bude vaše matrace zasahovat až vysoko nad polovinu čelní stěny a tím ji téměř v celé kráse zakryje. Vše si pečlivě vyzkoušejte a prohlédněte v prodejně. Ideální bude, pokud již v tuto chvíli budete mít matraci i rošt vybrány a necháte si je na vyvoleném loži předvést.

Ložnice je oázou klidu a odpočinku, při jejím zařízení si proto volte přírodní materiály, jež prospějí kvalitě vašeho spánku. Více informací na www.prospanek.cz.

FOTO: www.home-designing.com, pexels, pixbay

 

Speciály

Aktuality