Vyvarujte se klasickým chybám při výstavbě bazénu

21. 05 2017 | Krásný bazén dělá nejen jeho okolí, s kterým by měl sladit, ale důležitá je i volba povrchu. Ještě předtím, než bazén zapustíme do země, musíme učinit důležitá rozhodnutí, která potom jdou jen těžko napravit. Jaký druh bazénu zvolit, kam jej usadit a jaký bude výsledný vzhled? Na podobné otázky známe odpověď. 

Bazén nám nabízí příjemné osvěžení zejména během horkého letního dne a není divu, že spousta lidí, kteří se rozhodnou pro jeho využití, častěji ráda koná, než přemýšlí. Práce nám začíná už jen výběrem místa, pokračuje volbou povrchu a následuje designová úprava okolí. 

První zásadou, na níž bychom měli myslet, je postavit bazén na slunném místě. Voda během dne nabírá přirozeného procesu ohřívání a výstavba na slunném místě nám umožní prodloužit koupací sezonu o pár dní déle. Celkové využití následně nabude lepšího dojmu, když se podél vodní plochy může člověk „rozvalit“, za příjemného slunečního záření se může opalovat a kdykoliv se přesunout k vodnímu osvěžení. 

Dobrou volbou pro prodloužení koupací sezony, je i pořízení pevného zastřešení. Hodně záleží na velikosti bazénu, ale samozřejmě také na vašich finančních možnostech. Pokud se rozhodnete pro ostřešení, nejlepší je mít pro tento krok bazén co nejblíž u domu. Pak se dá střecha jen protáhnout, popřípadně spojit, a máte vystaráno. Nejenže se tím zamezí spoustě nečistot při vniku do vody, ale prodlouží se tím koupací sezona téměř o celý podzim, neboť čím blíže stěny domu bazén bude, tím více může využít vnitřního vytápění k jeho ohřevu. Umělé vytápění samotného prostoru bazénu se pak dá řešit i jinak. Tento krok je velice přínosný a řada zkušených majitelů vám jej doporučí. Musíte však mít na paměti, že pokud se k takovému kroku odhodláte, změní to prakticky celkový vzhled vašeho exteriéru (domu) a jakýkoliv návrat do původního stavu je poté téměř nereálný.

Neméně důležitou součástí je i volba povrchu. Ta by se měla skládat převážně ze zpevněné a nezpevněné části, kde ta první jmenovaná zaručuje bezpečný vstup do bazénu a zároveň zpevní jeho stěny. Úprava travnatého povrchu je pak individálním krokem, avšak měli bychom myslet na estetický prvek, při němž by nám povrch okolí bazénu měl ladit s pozadím zahrady. 

Při výběru dlažby či dřevěného obložení musíme brát v potaz, že každá plocha nějakým způsobem trpí na změny počasí a v rámci blízkosti k vodě i určitým typem vlhkosti. Při špatném podkladu může pak dojít k trhlinám, plocha se může od sebe rozjet nebo začne drhnout. Pro tyto příležitosti vybíráme z následujích druhů povrchu:

Betonová dlažba - asi nejčastější volba pro budovatele vodních ploch. Její výhodou je dlouhá životnost a velká odolnost proti proměnlivým vlivům počasí. Betonová terasa přináší řadu využití a hlavně rozšíření, které se dají sladit designově sladit s okolím zahrady.

Umělý kámen/umělý pískovec - kromě atraktivního vzhledu a častému využití má další vynikající vlastnosti, během nichž nedochází u jeho povrchu k častému opotřebování a ani zašpinění

Lité kamínky - jedná se o jednu z nejlevnějších variant, jejíž osazení zvládneme naprosto sami. Mezi hlavní výhody tohoto dekoru patří dobrá propustnost vody.

Dřevoplast - jedná se o materiál, který je vlastně směsí dvou látek. Nejlepší je použít složení fifty-fifty, tedy 50% dřeva a 50% plastu, a to nám zaručí neporušenost povrchu plochy bazénu na dlouhé roky. 

Žula - další z přírodních materiálů, který nejen skvěle vypadá, ale i skvěle slouží. Samotný žulový povrch nabízí téměř nekonečnou životnost, ovšem za vyšší pořižovací cenu. 

Autor: Josef Jarkovský

Diskuse

Čtěte více

Prosviťte si svou domácnost, moderní LED panely dodají interiéru to správné kouzlo

Prosviťte si svou domácnost, moderní LED panely dodají interiéru to správné kouzlo

Příroda dokáže vykouzlit spoustu krás a pokud vytáhneme paty z domu, můžeme ji při tom i sami sledovat. Pokrok doby ovšem nejde zastavit, a tak se sešla skupinka zkušených lidí, která si řekla, ...

Přidejte do svého interiéru prvky přírody. Pomůžeme vám s výběrem nenáročných pokojových květin

Přidejte do svého interiéru prvky přírody. Pomůžeme vám s výběrem nenáročných pokojových květin

Ačkoliv jsou všichni lidé obdařeni jiným tvůrčím duchem, a tudíž preferují jiné dekorační prvky, asi se shodneme na tom, že půvabné pokojové rostliny neurazí nikoho. Podstatné je si předem ...

Nebaví vás mytí oken? To nevadí, Winbot je umyje za vás

Nebaví vás mytí oken? To nevadí, Winbot je umyje za vás

Asi všichni se shodneme na tom, že máme doma rádi čistá okna, avšak málokdo z nás je rád také myje. Když už se k tomu přinutíme, kolikrát nezůstaneme jen u jedné činnosti, a tak se zaměstnáváme ...

Moderní fólie na okna pozvednou atraktivitu místnosti a zabrání pohledům od zvídavých sousedů

Moderní fólie na okna pozvednou atraktivitu místnosti a zabrání pohledům od zvídavých sousedů

Stěhujeme-li se do nového domu, kolikrát nemůžeme ovlivnit, jakým způsobem bude mít rozmístěna okna, zato ale můžeme ovlivnit, jak se případně s nově vzniklým problémem vypořádáme. Pohybují-li se ...

Příjemný relax i u vás doma. Nové venkovní vířivky Softub jsou moderní, přenosné a lehké

Příjemný relax i u vás doma. Nové venkovní vířivky Softub jsou moderní, přenosné a lehké

Zapomeňte na to, co víte o klasických vířivkách, a nechte se inspirovat lehkým pokrokem doby. A pokud říkáme lehkým, tím nemyslíme pomalý směr vývoje, nýbrž samotnou hmotnost vířivé vany ...

Speciály

Aktuality