Základní přehled: Podle čeho vybrat tu správnou sekačku?

Rádi byste si udělali radost, máte plány na léto, ale ještě netušíte, jak se správně starat o trávník? Pak se nechte inspirovat našimi radami, které vám pomůžou s tím základním vysvětlením, čím se řídit při koupi nové sekačky. 

Ještě než začneme s výběrem, měli bychom si položit základní otázku, o jak velkou plochu se plánujeme starat. Vlastníci tzv. „předzahrádek“ si rozhodně nemusí dělat hlavu s nějakou složitou volbou a postačí si s mnohem levnějšími alternativami.

Druhou věci je, zdali se naše travnatá plocha nachází na nějakém svahu nebo jí doprovází řada hrbolů. V takovém případě nám elektrická sekačka moc nezafunguje, a proto je jednodušší pracovat s takovým typem, jenž disponuje vlastním povozem.

Tyto velké pojezdní sekačky jsou nejlepší volbou nejen pro velké prostory, ale zároveň i do nerovných terénů. V tom nejnáročnějším prostředí je pak nejvhodnější si vybrat modely s většími koly.

Na co si však musíme dát pozor, tak ne všechny mají natáčecí přední nápravu, s čímž se setkáváme zejména u lehčích typů, a tudíž se i tento nedostatek může kolikrát ukázat jako rozdílový.

Co ale s nasekanou trávou? Nám se nabízí hned několik možností, přičemž každá bude přínosnější pro někoho jiného. Například v případě mulčování se nemusíme o nic starat, neboť útržky napadnou zpátky na zem, a v případě sekačky s plastovým sběrným košem najdete všechnu (většinu) posečené trávy na jednom místě. Pak se nám nabízí ještě zadní či boční výhoz, jehož uplatnění najdeme zejména u velkých ploch.

Experti radí, že pokud si chcete udržovat trávník krásný a moderní, měli byste mu věnovat pozornost každých pět dní, nejpozději však jednou týdně. Do sekání byste se naopak neměli pouštět po dešti, jelikož se vlhká tráva po kontaktu s vodou shlukuje.

Na závěr se vyplatí jenom dodat, že výkon motoru by měl odpovídat ploše sekané plochy. Není tedy potřeba se zbytečně strachovat tím, co jste se dočetli jinde na internetu.

Pro elektrický pohon o šířce záběru od 25 do 46 cm je ideální výkon od 650 do1800 W, pro benzinový bez pojezdu o šířce 40-46 cm výkon 3-4,5 HP (2,2-3,4 kW), pro benzinový s pojezdem o šířce 46-53 cm výkony 4-6,5 HP (3-4,9 kW), pro zahradní ridery o šířce záběru 62-71 cm výkon 4-6,5 HP (3-4,9 kW) a pro hobby traktory o šířce záběru 90-122 cm je ideální výkon 12,5-4 HP (9,3-17,9 kW).

Speciály

Aktuality