5 jednoduchých rad, jak z domova udělat dětem bezpečné prostředí

Postupem času je věnováno stále více pozornosti na dětem přátelskou i bezpečnou domácnost. Jelikož nemůžeme mít oči všude, můžeme se alespoň nechat inspirovat těmito jednoduchými radami, které slouží jako prevence před nežádoucím nebezpečím našich nejmenších.

Začít by se nemělo nikde jinde než u podlahy, neboť na ní si naši drobečci nejvíce hrají, i když jim zrovna nevěnujeme dostatečnou pozornost. Pokud bychom rádi spojili to nejlepší, co nám moderní doba nabízí, s největším stupňem ochrany zejména s tzv. protiskluzovými vlastnostmi, vyplatí se investovat do vinylových podlah. Ty jsou pokryty speciální vrstvou, která je chrání proti hlubšímu znečištění či různým škrábancům a díky tomu ani samotný pravidelný úklid nebude tak náročný. 

Nábytek je nedílnou součástí každého interiéru a jako takový má v každém stylu své očividné kouzlo. Toto kouzlo by se částečně mohlo vytratit, pokud ostré rohy například nějakého dřevěného stolu způsobí úraz našim dětem, které se velmi rády okolo těchto objektů často pohybují. Z finančního hlediska nemá cenu měnit hned veškerý náš nábytek za nějaký bezpečnější. Postačí, když se vydáte do obchodu nábytkářské či stavební firmy (třeba Ikea, Hornbach), kde se poptáte po bezpečnostních ochranách rohů. Většinou se jedná o výrobky z měkkého plastu, jež jsou k dispozici v mnoha barevných provedeních a pohodlně se dají zkombinovat s okolním prostorem.

Předtím, než stihneme naučit naše děti základním zásadám, že by neměly samy od sebe otevírat a zavírat dveře nebo strkat prsty do zásuvky, musíme přijít s řešením, které to udělá za nás. Otevírání běžných vchodových dveří vyřešíme prostým zamknutím, kdežto na okna si už musíme pořídit speciální uzávěry. Mnohem lehčí ovšem je zamířit do obchodu a pořídit si sítě proti hmyzu, jež oceníme rovněž i my, a to zejména v nadcházejícím letním období. Další možností jsou fólie na okna či zrcadla. V případě elektrických zásuvek si v tomtéž obchodě koupíme kryty k nim určené (dětské pojistky). Je lepší nevynechat žádnou zásuvku, než později litovat. 

Opatrnosti není nazbyt ani při pořízení si nové dětské postýlky. Pokud nakupujeme levně, není nikde záruka, že také nakupujeme kvalitně. A v případě obezřetnosti to platí obzvlášť. Správná dětská postýlka by měla být uzavíratelná, konstrukce pevná a příčky musí mít od sebe dostatečnou vzdálenost, aby se mezi nimi dítě nezaklínilo. Nejoblíbenější jsou postýlky vyrobené z bukového dřeva, neboť se jedná o velmi tuhý materiál, na němž nevznikají třísky.

Místem, kde dojde k nejvíce úrazům dětí ročne, je kuchyně. Tady tomu nikterak bohužel sami nezabráníme jinak, než když zavřeme dveře a děti tam nepustíme. Riziko se dá snížit jedině tak, že umístíme veškeré elektronické přístroje společně s nebezpečnými chemikáliemi mimo dosah dětí a šuplíkům s ostrými nástroji dodáme uzavíratelnou ochranu. Podobný úklid nás mimo jiné čeká i v koupelně nebo v obývacím pokoji, ovšem kuchyňský prostor je v daném ohledu nejnebezpečnější, proto bychom jej neměli nechávat bez dozoru. 

Speciály

Aktuality