Bezpečnostní zařízení jako prevence před zloději

Bezpečnost domácnosti se může, ale zároveň nemusí podcenit. Spousta lidí tomu začne věnovat pozornost až v momentě, kdy už je příliš pozdě, neboť jsou pronásledováni nějakou neblahou zkušeností. Přesto se tomuto nepěknému činu dá zabránit už v samotném zárodku.  

Nedokážeme předvídat svoji vlastní budoucnost, stejně tak nevidíme ostatním lidem do hlavy. Co se doposud nestalo, zítra může být naopak. Bezpečnostními prvky účinně bráníme svůj osobní majetek a kolikrát nejen to. Záleží na naší vůli. Zvláště v období letních prázdnin se množí případy vloupání do soukromých prostorů a nejvíce to odnáší jak jinak než odlehlé pozemky. Máte-li chatu nebo chalupu, třeba jste další na řadě, a proto je dobré se na podobnou situaci připravit.  

Většina příležitostných zlodějů bez jasného úmyslu (dobytí trezoru) příchází nepřipravena a často bývají odrazeni už jen pouhým mechanickým bezpečnostním prvkem, který přinejmenším stojí pěkně dlouhý čas k jeho překonání. Podobná ochrana se vyplatí v panelovém bytě nebo rodinném domku někde v prostoru mezi ostatními lidmi, kteří by mohli případného zloděje identifikovat či rovnou nahlásit. Mezi takové prvky především patří kvalitní bezpečnostní dveře a bezpečnostní fólie. 

Nejlepší prevence - kvalitní dveře
Je to tak. Nepustit zloděje dovnitř je tou nejdůležitější věcí a kvalitní dveře, obzvláště pokud bydlíte v bytě někde ve vyšším poschodí, udělají většinu práce za vás. Vše je odvozeno z kvality materiálu a vybavení, proto abychom se v tom lépe vyznali, byly bezpečnostní dveře rozděleny do několika bezpečnostních tříd. Pokud hledáme opravdovou kvalitu, měli bychom se zaměřit na ty od třetího bezpečnostního stupně výše (tedy alespoň 3. nebo 4. třídy). Takové jsou vybaveny i cylindrickou vložkou (sortiment pro zamykání či odemykání dvěří), která nejvíce zvyšuje ochranný faktor samotných dveří. 

Odborníci rozhodně varují před pořízováním si levných zámků, protože jsou snadno odvrtatelné nebo vylomitelné. I z tohoto důvodu je kvalitní ochranou dobré kování, jež chrání vložku před vylomením. To zabrání pachateli otevřít dveře, a to i za použití bumpingu (metody pro překonání cylindrické vložky, kde je potřeba využití speciálního klíče na každou jednotlivou část zámku), z čehož jasně plyne, že za pomoci kvalitní cylindrické vložky, nebude mít zloděj šanci. Pokud se ptáte, jak je to možné, když speciální klíč dokáže bez známek vniknutí odemknout běžný zámek, je to z toho důvodu, že s čím dál kvalitnější cylindrickou vložkou (například EVVA), přichází několik tisíců variant profilů, což je pak pro zloděje těžké jako hádat číselný kód od trezoru, k němuž doposud neměl žádný přístup. 

Další velmi často opomíjenou variantou jsou bezpečnostní mříže. Ovšem nejedná se o klasické „vězeňské“, jak je známe z mnoha filmů, ale o na míru vyráběné okrasné mřižování. Objednáme-li si je od nějaké certifikované firmy, nemusíme se bát toho, že by nesplňovaly bezpečnostní normy, a to i s možností návrhu na změnu barvy pro lepší splynutí s okolím. Pokud ale přeci jenom hledáme něco více otevřenějšího, můžeme sáhnout po tzv. nůžkových nebo rolovacích mřížích. Zatímco nůžkové se otevírají do strany a bývají převážně využívány v rodinných prostorech, tak rolovací se více hodí ke střežení velkých objektů a rolují se shora dolů. 

Bezpečnostní fólie na sklo
Kromě dveří je okno nejsnažší možností, jak se dostat do domu, a to obzvláště pokud bydlíte v rodinném domku nebo někde v přízemí. Bezpečnostní fólie mají tu výhodu, že jsou na skle neviditelné a propouští více jak 92% slunečního záření. Není ani nutné podotýkat, jak je taková fólie dobrá při prevenci před malými raubíři hrajícími si míčové hry za domem, jelikož chrání sklo před silnými nárazy a neměla by ji ohrozit ani rána kamenem. Její cena začíná na hranici 500 Kč na metr čtvereční a dá se aplikovat na jakýkoliv druh okna bez ohledu na velikost. 

Speciály

Aktuality