Čím bychom se měli řídit při výběru osvětlení do dětského pokoje?

Dětský pokoj je pracovnou našich nejmenších a k výběru osvětlení bychom měli přistupovat vždy pečlivě, zvláště když uvážíme, že to je místo, kde děti tráví většinu času. Ať si budou chtít číst knížku, nebo si hrát, tak jedno světlo určitě stačit nebude. Dětský pokoj proto musí čerpat světla z více zdrojů. 

Nejlepší radou většinou bývá získat vlastní zkušenost při návštěve vašich přátel. Mnoho z nich také odněkud bralo inspiraci a tento trend je neustále vyvíjen tak, aby bylo vytvořeno co největší pohodlí našim miláčkům. Pakliže se sami odhodláte jít do této změny, dbejte zvýšené opatrnosti, že dospělý člověk vidí věci trochu jinak, než je vidí malé dítě. Lidé se dopouští časté chyby, když nechávají slabé centrální osvětlení, v pokoji je pak spíše šero a z venku také moc sluníčka nejde. Tak, jak to připadá nám, to ale nemusí připdat našim dětem, které mají tendenci hrát si na zemi. 

Podstatou dobrého osvětlení je i ten fakt, že světlo dodává dětem pocit bezpečí. Vzpomeňte sami, když jste byli malí, kdo z vás by se tmy nebál. V dnešní době máme tu výhodu, že už máme k dispozici různá LED diodami osazená světla, která jsou vyrobena přesně pro noční vidění. Jejich hlavní funkce spočívá v automatické aktivaci při setmění (jas je řízen fotosenzorem) a při náhlém výpadku elektřiny poslouží i jako nouzové osvětlení. Pro pohodu dětí jsou vydávána formou oblíbených hraček a rovněž odpovídají požadované třídy ochrany.

Pokud bychom se měli zaměřit na všechna místa, jež jsou potřebná v normálním dětském pokoji ozářit, rozhodně bychom měli mít jednu lampičku u postele, druhou na stole a třetí hlavní na stropě (nebo také podélné lanové osvětlení s více světly). Podstatné je, aby se světla navzájem nerušila, naopak by měla vytvářet zrakovou pohodu. Bodová svítidla nám poslouží k osvětlení různých detailů, zatímco stojatá lampa projasní větší část prostoru. Špatná kombinace světel se často udává i při používání televize, kterou poslední dobou má ve svém pokoji čím dál více mladých školáků. Obecně platí, že se v bytové oblasti využívá studené bílé barvy, jež rozjasní větší část prostoru. Pokud bychom ale měli věnovat pozornost počítačové nebo televizní oblasti, měli bychom využívat slabších LED zdrojů. 

Nesmíme zapomínat ani na samotné umístění světel. Při dělání úkolů do školy by si dítě kvůli špatné poloze světla nemělo samo stínit, čímž bychom situaci vůbec nijak nevyřešili. Pravák by tedy měl mít lampičku po levé straně, levák po pravé. Jestliže je na stole počítač, neměl by být umístěn proti světlu (proti oknu). Podstatné je, aby se samotné světlo neodráželo od monitoru. I z tohoto důvodu se vyplatí investovat trochu více do polohovacích lampiček. Zdroj světla, bez ohledu na jeho krásu a pohodu, by měl být nad výškou očí. Tímto způsobem si vytvoříme kvalitní bytové osvětlení pro naše nejmenší. 

Speciály

Aktuality