Moderní typy knihoven, které změní váš pohled na běžné ukládání knih

Ať už jste vyznavatelé nové módy, nebo i ne, na praktickém šetření místa by vám mělo záležet. Moderní typy knihoven zpestří vzhled vaší domácnosti a také pozvednou vaši chuť ke čtení. 

Řada z nás se již určitě ocitla v situaci, kdy se nám doma nahromadila kupa knížek a my nevěděli, co s nimi. Pod praktickým využítím místa si pravděpodobně pak většina lidí vybaví uskladnění těchto knižních společníků někam do skříně, kde se sice neztratí, ale po nějakém čase se na ně lehce zapomene. Ba dokononce navíc by se toto místo dalo využít i jinak, a to kupříkladu pro nové oblečení nebo ručníky do koupelny. 

Revoluci v moderním uložení knížek představují police či skřínky pro někoho poněkud netypických tvarů, ovšem z hlediska bytového designu se jedná o jedno z nejlepších současných řešení. I knihovna totiž může působit vesele a skvěle zapadat do celkového plánu interiéru. 

Kdybychom to měli podrobně rozebrat, je jisté, že si domácí knihovnu může vyrobit každý sám a přidat k tomu několik svých dalších postřehů. Podstatné je držet styl a rytmus. V případě moderní knihovny se spíše jedná o seskupení menších úložných prostorů, například právě poliček, které nutně nemusí sloužit jako úložiště knížek, tudíž poskytnou úložiště dalším bytovým doplňkům. 

Oblíbeným produktem bývají kombinace otevřené a zavřené knihovny. Tuto věc je lepší si předem naplánovat a udělat si jakýsi obrázek, jak by se to například v obývacím pokoji vyjímalo, protože ne každá domácnost je svým současným uspořádáním nakloněna novým nápadům, a proto ji postačí jen běžná lehká úprava. S velkou designovou knihovnou přijde kouzelná kombinace otevřených a zavřených prostorů, jež přinesou řadu poutavých možností. Knížky tak mohou ležet na polici, aby byly pěkně na očích, v otevřeném prostoru, kdežto z úložných skříněk si můžeme udělat úchvatný minibar. Pak je už jen na nás, zda dáme přednost dřevěným, nebo skleněným dvířkám. 

Důležitým faktorem také bývá barevné sladění. Když už se rozhodneme podniknout ten krok, kdy si pořídíme něco nového, je vhodné přizpůsobit se barvám interiéru. Máme-li pohovku tmavších odstínů a stěny, kromě nějakých lehkých dekorů, rovněž v nějakém tmavším spektru, pak by se i police na knížky měly přizpůsobit těmto barvám. Jedinou výjimkou je asi jenom bílá barva nábytku, která je sladitelná s více druhy. 

Nesmíme opomenout ani vyznavače netradičních řešení. Pro ty se tu nabízí možnost kombinace rovných regálů s šikmými, jež v dobrém barevném sladění také mají své kouzlo. Kromě netradičnosti se nemusíte bát, že byste přišli o dobrou přehlednost, to v žádném případě. Vše bude stejně přehledné, jak tomu bylo doposud a interiér bude navíc doplněn o prvek ojedinělosti. 

Vybírat můžeme z různých materiálů, od oblíbeného masivního dřeva přes kov až po sklo nebo plast. Velmi praktické je i lamino, jelikož se lehce udržuje a má dobrou odolnost, nemluvě o jeho dobré adaptaci s okolním prostředím. 

Na výběru materiálu a posléze i barvy bychom si měli dát záležet, protože to vypovídá o našem tvůrčím duchu a osobním vztahu ke knihám. Co je však podstatné, s knížkami na očích časem přijdeme i čtení na chuť a v případě potřeby, když budeme potřebovat například kuchařku, tak nebudeme váhat, kde ji najít. 

Speciály

Aktuality