Na výběru matrace záleží. Jaká je nejlepší pro vás?

Říká se, že spánkem člověk stráví jednu třetinu života, a proto bychom i k výběru té správné matrace měli přistupovat klidně a pečlivě. Rozhodně se nejedná o zanedbaný čas, po kterém nám poděkuje nejen kvalita našeho spánku, ale i naše záda.

Než se vydáme do kamenného obchodu pro novou matraci, měli bychom si ujasnit, zdali nám ta stará vyhovovala, a pokud ne, tak v čem by se kvalita pohodlí dala zlepšit. Důležité je mít na paměti, že je lepší volit návštěvu prodejny osobně, než objednávat věci z internetu. Klamavá reklama může být tím nejhorším, na co se může příležitostný nákupčí nachytat. Prodavač/ka nám sdělí, jestli je matrace prodyšná a odpoví nám na další položené otázky, včetně těch týkajících se zdravotní značky a spokojenosti zákazníků. Prohlášený výrobce nám zaručí, zda nám matrace vydrží i celý život, nebo i v případě potahu, zda se po několikaletém používání nezničí. A to i bez nutnosti prací potřeby.

Podstatné jsou ovšem naše pocity. Někdo se častěji potí, jinému je naopak častěji zima. Pokud se vás týká první zmíněný případ, nebo byste hledali něco, čímž si zpříjemnit pohodlí na letním sídle, doporučují se matrace pružinové. Takové dobře odvádějí vlhkost a jsou zcela prodyšné. Co se týká cenová relace, ani ta nestoupá nějak moc vysoko, čiže nejen vy, ale i vaše peněženka budete spokojeni. 

V případě alergiků jsou zaváděny speicální úpravy, které zamezí růstu mikroorganismů. Takové už bývají i pod značkou zdravotní matrace a jejich cena je poměrně vyšší, než tomu bývá u ostatních druhů. To samé platí v případě bolavých zad. Pokud jste zvyklí na měkkou postel, nemůžete se divit, když vám lékař doporučí zdravotní (kolikrát se dováží až z ciziny), která je poměrně tvrdší. Je to roky omílaný mýtus, podle něhož měkká matrace = dobrá kvalita (nebo pohodlí chceme-li). Pokud tedy nejde o kvalitní materiál z líné pěny, jenž má tendenci vracet se do původní polohy a přízpůsobit tvar prohnutí naší pateři. Pak dochází k proleženinám a různým deformacím těla a kromě svalových spasmů si můžeme plánovat návštěvu fyzioterapeuta. Nutno podotknou, že lidé s pravidelnou sportovní aktivitou nezažívají podobné potíže jako ti, co musí každý den sedět za počítačem. Pro takové je správná volba matrace o to důležitější. Stále se ale nejedná o nic, co nezvládnete jednou návštěvou kamenné prodejny a konverzací s ověřenou osobou. 

Skutečné zdravotní matrace jsou určeny pro zmírnění konkrétních potíží. I dlouhý spánek na nevhodné matraci může být zdraví škodlivý, a pokud tedy rádi dlouho spíte nebo jste nuceni být dlouho upoutáni na lůžku, i tento fakt byste měli říct svému prodejci, který vám doporučí tu nejvhodnější variantu. Dnešní doba nabízí už matrace s přiloženým certifikátem, jenž je udělen na základě rozsáhlých testů, vyráběné přesně pro tyto účely. 

Obecně platí, že výběr matrace záleží také na našem stylu spaní. Kdo rád spí na zádech nebo na břiše, měl by volit spíše nějaký tvrdší typ. Pro spánek na boku je naopak lepší nějaký měkčí typ, a to už i z důvodu ochrany našich kloubů. Aby však matrace dokonale plnila svůj účel, je lepší ji po několika letech vyměnit. Kdo má zájem, může si nechat vytvořit i tzv. „chytrou matraci“, která je vytvořena nám přesně na míru. Její údaje se získají během zátěžového testu na cvičné desce, na niž si člověk ulehne a podle poloh i proležení se zjistí bolavá místa a v rámci toho se vytvaruje i matrace.

 

Speciály

Aktuality