Nadčasový styl, který jen tak neomrzí: Barevné textilie

Všeobecné dekorace textiliemi jsou známé po celém světě. Kromě určitých designovských kousků, které k nám přišly z dálného východu, se můžeme zaměřit i na ty, co máme doma prakticky pod rukou. Podstatné je si vytvořit náš vlastní styl, jenž nám bude vyhovovat.   

Zatímco módní bytoví návrháři používají dekorace textiliemi pouze sporadicky, prostý člověk často přemýšlí nad tím, jak by ve svém domě mohl vykouzlit tu správnou atmosféru. Styl si převážně každý z nás vyhradí svůj vlastní, avšak hledáme-li ten správný doplněk, jenž se hodí téměř kamkoliv, pak jsou to právě textilie, které jsou k dispozici jak v mnoha barevných provedeních, tak i jako kvalitní jednobarevné doplňky. Díky této široké možnosti výběru si každý může vybrat svůj vysněný prvek a nemusí se přitom poutat na jeden určitý styl. 

Nejbližší inspirací, kterou máme prakticky pod rukou, je nám ryze český styl. Látkové materiály zdobící klasický rodinný domek často vychází z jednoduché dekorace, v níž jsou namixované maximálně až tři barvy. Tyto látky nadále pokrývají různé druhy povrchů, hlavně u nábytku se s nimi setkáme, a také zdobí okna, kde převážně v letním období dostatečně kryjí večně pronikající sluneční paprsky. Svou krásou nás nadchnou hebké zámecké samety, které jsou tvořeny z bavlny, a dokáží zpříjemnit prostor jak v ložnici, tak i v obývacím pokoji někde na pohovce. 

Velice podobný styl nás čeká trochu více na jihu Evropy, konkrétně tedy v Itálii, kde se kromě naprosté funkčnosti také dbá na jednoduchost. Tato krajina, jež je ověnčená stálým sluncem, si potrpí na lehce chladnější barvy a kombinaci jednoduchého a přitom moderního designu. Kdo je všímavý, mohl si jisté podobnosti povšimnout u italských dekorací tapetami, kam se tyto nejen tyto barvy, ale i design přenesl. Textilie v tomto stylu změkčí nábytek, pozvednout jedinečný styl a především zútulní venkovní nábytek.

Co je však zajímavé, tak pro evropský styl je dost blízká inspirace z dálného východu, která se již v mnoha domácnostech značně osvědčila. Dekorace japonského interiéru je nám v tomto případě tím nejlepším příkladem, jelikož dbá na univerzálnost každé místnosti. V takové interiéru vládne prostor, čistota a jemné látky, jež navodí příjemnou atmosféru. Podrobnějšímu popisu jsme se věnovali v tomto článku

Co však může upoutat další řadu příznivců, tím je mnoha ornamenty a dalšími obrázkovými dekory doprovázený francouzský styl. Máme-li rádi na potahu květiny, motivy zvířat či různé rytmicky sladěné proužky, pak je tento styl pro nás tím pravým. Míra a počet použití záleží na každém z nás, přesto je vhodné u tohoto směru nic nepřehánět. Zajímavou podobnost k francouzskému stylu nese styl anglický. Ten také dbá na podobné obrázkové motivy, avšak zaměřuje se převážně na tmavší barvy. Zdali se budete rozhodovat, jakému dáte přednost, doporučujeme zaměřit se na sezonní dopňky a svůj interiér ozdobit podle ročního období. 

Speciály

Aktuality