Robotický vysavač udělá všechnu práci za vás

Každá moderní domácnost jistě uvítá inteligentního pomocníka, který jí pomůže s někdy velice náročným úklidem. Ačkoliv slovo náročný se v tomto případě může stát minulosti. S robotickým vysavačem jen zmáčknete tlačítko start a necháte jej udělat všechnu práci za vás. 

Nabídka robotických vysavačů, možná byste se tomu až divili, je opravdu široká. Od značek CleanMate, iRobot, LG, Miele a dalších by si uměl vybrat opravdu každý, avšak než se tak stane, musíme si položit jednu důležitou otázku. Vyplatí se mi do něj tolik investovat? Vzhledem k různým akcím či sezonním slevám se na tuto otázku mnohem lépe kouká a pro člověka, který vyloženě nerad uklízí, se i cena v řádu pár tisíc stane přijatelná. Rozhled je široký a pokud chceme sáhnout po něčem, s čím doposud nemáme žádnou zkušenost, je vždy lepší si vybrat ověřenou značku. Ty jsme víceméně už vyjmenovali, ale přeci jen bude lepší, když si jejich přední vlastnosti představíme o něco blíže. 

Pokud robotickým vysavačem ještě nedisponujete, ale už jste měli možnost něco málo o něm slyšet, pravděpodobně jste se setkali se značkou CleanMate, jež je asi na českém trhu nejvíce všední a oblíbená. Tento inteligentní stroj s robotickým srdcem se pohybuje zcela samostatně, z podlahy vysaje řadu nečistot a pro vás se stane jen malým společníkem, který vám sem tam projede pod nohama. Nicméně abyste jej přeci jenom někdy nepřehlédli, při jeho práci bez přestání blikají boční světla, což je jeden z hlavních bezpečnostních prvků, jimiž jsou vysavače právě této značky vybaveny. 

Co by se však mělo týkat většiny vysavačů, tedy ne jenom značky CleanMate, tak jsou vybaveny infračerveným dálkovým ovládáním, s nímž budete mít pod kontrolou všechny jeho funkce. Tlačítek opravdu není tolik, jako tomu je například při přepínání kabelové televize, zato ovšem každá funkce skvěle naplní svůj účel. Mezi zmíněné ovládací prvky můžeme uvést dobu uklízecího cyklu, různé pohybové režimy, aktivaci nebo naopak deaktivaci dezinfekčního světla (pokud jím disponuje) a další doplňkové funkce. 

Pokud vás zajímá, jak je možné, že robotický vysavač dokáže uklidit celou místnost, aniž by se stále motal dokola v jednom cyklu, jak to mnohé zákazníky před jeho pořízením napadlo, tak je to díky čtyřem druhů senzorů a virtuálním senzorovým stěnám, které předávají informace řídícímu čipu. Tím pádem váš malý společník získá jakousi představu o překážkách v místnosti a pokusí se jim vyhnout. Totéž platí například o schodišti, kam když přístroj najede, senzory jej upozorní a on aktivuje zpětný chod (aby nespadl). Rozhodně byste s tímto robotem neměli soupeřit a pokoušet se najít jeho nedostatky. Možná budete překvapení, co všechno umí a co všechno dokáže, ale hodně je to také otázka vašich finančních možností. 

Nabíjení je možné manuální i automatické, ovšem opět záleží na typu, jaký si případně pořídíte. Většina vysavačů je vybavena tzv. automatickou nabíjecí stanicí, kam se sám robot ve chvíli dokončení úklidu nebo náhlému poklesu baterie uklidí. Stejně tak by mělo být možné mu to přikázat pomocí dálkového ovládání nebo jej napojit rovnou pomocí externí baterie zapojit do elektrické sítě. Komu to připadá zatím složité, nemusíte se obávat, kromě stručného návodu jsou všechny tyto funkce jednoduché, že by je zvládlo i malé dítě. 

Čím bychom se při pořizování robotického vysavače měli řídit, tak je to typ uklízeného povrchu (dřevěné či laminátové podlahy, linolea, koberce atd.). To je pro správný výběr jednou z nejdůležitějších věcí a zdali o tom nemáte žádný přehled, je lepší se poradit s prodavačem. Některé vysavače disponují skvělými desinfekčními funkcemi, avšak jejich cena je odvozena od každé z nich. A mít doma třeba inteligentní vysavač s mopemna na podlahy, jímž potřebujeme čistit hlavně koberec, je zcela zbytečné. 

Údržba pak už je stejně jednoduchá jako jeho funkce, až na to, že pokud máte zkušenosti s normální vysavačem, tak toto pro vás bude ještě mnohem lehčí. Plastová nádobka, kam se ukládá veškerý vysátý prach, se dá jednoduše odendat a posléze vysypat a chlupy z rotačního kartáče se dají odstranit ručně. Pokud tuto údržbu budete provádět pravidelně, vydrží vám vysavač i desítky let. 

Speciály

Aktuality