Správnou péčí o koberec prodloužíme jeho životnost
Zásad péčí o koberec není mnoho, o to důležitější jsou, aby se dodržovaly. Každá věc v domácnosti podléhá jisté životnosti a záleží jen na nás, jak se k tomu postavíme a jakou mírou se postaráme o zdraví nás i našich dětí.
Péče o koberec nemusí být pro každého jednoduchá. Za kvalitní kousky si musíme pořádně připlatit a ty levnější nemají zase tak bohaté vlastnosti, jak by se od nich mohlo očekávat, ačkoliv svůj účel nakonec splní. V obou případech musíme mít na paměti, že tato investice by přišla vniveč v momentě, kdy bychom koberci nevěnovali dostatečnou péči, kterou ho udržíme v čistotě a ochráníme jej před rychlým opotřebováním.
Každý běžný koberec nejvíce trpí v místech se zvýšeným provozem (pohybem). V těchto případech na něj působí nejen tlak, jenž má za vliv jeho zploštění, ale i další nežádané chemické či mechanické vlivy. Cokoliv si na podrážkách bot přivedeme zvenčí, ubližuje povrchu koberce. A ten se kromě obrušování z různých kamínků a písku také zanáší (blátem, solí a vodou), což nám kromě spousty čištění moc užitku nepřinese.
Základním pravidlem pro zbavení se nečistot od jejich počátku je časté a hlavně důkladné vysávání. Sami byste se divili, kolikrát musíte v prostorách vybavených pouze parketami nebo lioneem zametat, oproti tomu na koberci se tato špína a prach usadí vevnitř. Pravidelným vysáváním se koberec čistí a ulehlá či ušlapaná vlákna se tak mohou napřímit. Rovněž platí, že čím nižší bude přítomnost prachu, tím svěžejší barvu si koberec uchová i po dlouhé roky dopředu. Nehledě na to, že toto celé děláme hlavně kvůli našemu zdraví. Pakliže se nečistot, prachu a dalších usazenin chceme zbavit, doporučuje se vysávat alespoň dvakrát týdně. Ovšem čím častěji, tím lépe.
No a bohužel i správným vysáváním nezamezíme tomu, aby se po čase koberec zašpinil. Po letech používání nakonec všechno ztratí svou zářivou barvu a jinak tomu není ani v našem případě. Ať už by se nějakou nešťastnou náhodou stalo, že by se vlákna zašpinila vaším zaviněním (polití vínem), nebo podlehla času, přijde na řadu čištění. Kupodivu velice úspěšným čistěním se prokázalo to ruční, kde nám stačí pouze hadřík, nějaký volně dostupný prostředek na čištění koberců a kyblík s vodou. Existují i vysavače na praní koberců a jejich užitek v domácnosti by určitě nepřišel nazbyt, avšak jejich cenová relace je něčím, co si nemusí každý z nás dovolit (nebo nepotřebuje čistit tak velký povrch).
Nejlepší rada na skvrny ovšem je, že jim nesmíte dát šanci zaschnout. K poškození vláken dochází při čištění i pouhým třením (pohyby tam a zpět) a navíc riskujeme rozšíření špinavého fleku. Ve většině lehčích případů by mělo stačit přikládat navlhčený hadřík na špinavé místo kolmo k zemi, dokud neuvidíme známky zlepšení (někdy musíme počkat, až povrch zaschne). Pokud by se jednalo o nečistotu většího rázu, musíme přistoupit k nějakému speciálnímu prostředku na čištění koberců. Pak nám stačí postupovat podle návodu na obalu.
No a pokud máte svůj koberec i po letech rádi nebo si stále nevíte rady s nějakým větším flekem, tak v dnešní době tu máme spoustu odborných firem, které se zabývají tzv. extrakčním čištěním, při němž i na první pohled poměrně vybledlý koberec získává zpátky svou ztracenou barvu. Celý princip spočívá v použití speciálního přístroje, jenž vstřikuje čistící prostředek k samotným kořínkům vlákének, až se rozpustí veškeré nečistoty. Proces se opakuje a pak se nakonec celé místo ještě jednou vysaje.