Výběr vhodného zrcadla do interiéru

Zrcadla jsou součástí každého moderního interiéru a pokud jejich výběru věnujete dostatečnou pozornost, možná se až budete divit, co vše dokážou. Nejenže umí opticky zvětšit prostor, ale navíc elegantně doplní design místnosti.

Při výběru nového bytového doplňku se soustředíme na základní myšlenku, která nám říká, že každá místnost je svým způsobem specifická, a tudíž disponuje určitýmy rysy. To samé platí pro zrcadla, jež najdeme hned v několika moderních provedeních, u nichž tato maličkost hraje zásadní roli. Dobré sladění zrcadla s prostorem je tedy základní věcí, jíž bychom se měli řídit a k čemuž bychom názorně měli přistupovat. 

V obchodech najdeme spoustu věcí, které se nám mohou líbit, a tak často neodoláme a daný doplňek si koupíme. Zrcadlo nám s trochou nadsázky vydrží i desítky let a jako takové by mělo s okolním prostředím, pokud jej někam umístníme, působit jako celek. V opačném případě pak i méně vnímavý člověk pozná, že v místnosti něco nesedí, za což pak povětšinou může naše unáhlené rozhodnutí. Hledáme-li dlouhodobé řešení, je tedy potřeba soustředit se na detaily a vhodnou symbiózu barev i materiálů. 

Chcete-li vsadit na ověřený styl, nechte se inspirovat tím, co právě frčí. Pokud začneme v ložnici, mnohé z nás okouzlí tzv. do zdi vestavěné dřevěné skříňky se zrcadlovými posuvnými dveřmi, které opticky zvětší prostor, rozjasní místnost a naladí příjemnou atmosféru. Dokonalý estetický prvek tvoří zrcadla s velkým a povrchově upraveným rámem, která se nejvíce hodí do většiho volného místa v interiéru na světlé pozadí. Pro vyznavače klasického stylu s převážně dřevěným nábytkem je tu připraveno zrcadlo s dřevěným rámem, nejlépe bez nějakého barevného nátěru. Do jednoduchého interiéru se pak naopak hodí lesklá zrcadla s hliníkovým rámem, ale neurazí ani zrcadla kompletně bez rámu.  

Nejpodstatnější místností, kde je zrcadlo prakticky nepostradatelným společníkem, je předsíň. Někomu stačí, pokud může vyobrazit celé své tělo v ložnici, nicméně z hlediska šetření času i oblékacích návyků je předsíň přeci jen užitečnější. Pokud je chodba příliš malá nebo úzká, můžeme to vyřešit zrcadlem integrovaným přímo do dveří. Podstatné je volit takovou orientaci v prostoru, která nám zaručí dostatek místa, aby bylo vidět celou naši postavu. 

Výběr je opravdu široký a každý z nás si patrně potrpí na jiný styl, ovšem na sebemenší detajly se vyplatí myslet i v případě koupelny. Výhodou je dodatečná plocha pro odkládání věcí týkajících se zubní hygieny a v případě ranního líčení i správné osvětlení. Proto se na trhu střetneme s tolika profily zrcadel, jež splňují tyto podmínky. 

V samotném závěru nesmíme opomenout ani bezpečnost. To se nás týká hlavně v případě, kdy máme malé děti, které rády všechno osahávají a lehce by si mohly ublížit. I z tohoto důvodu se vyplatí zrcadlo pořádně upevnit a umístit do vyšších pozic, kde hravé ruce našich dětí nedosáhnou. 

Speciály

Aktuality