Harmonií barev docílíme správné atmosféry útulného domova

Barvy všude, kam se podíváme. Prochází naším životem, číhají za každým krokem a z velké části mají vliv na celkovou kvalitu života. Pokud byste i vy rádi našli harmonii, jež naladí atmosféru útulného domova, měli byste věnovat větší pozornost výběru barevných odstínů. 

S teplými i studenými barvami přichází řada zásad, které je potřeba si pamatovat. Vzhledem k jisté míře pohodlí a užívání můžeme říci, že každá místnost je svým způsobem něčím specifická a jako taková vyžaduje něco, s čím by našla to správné sladění. Naštěstí žijeme v době, která toho má hodně co nabídnout. Několik obchodů v každém větším městě se specializuje právě na volbu vhodných barev a nebojí se ani se zákazníky konzultovat ohledně rad na dané téma. 

Pokud se do podobné realizace pustíme sami bez názoru odborníků, postačí nám pár informací, s nimiž by uměl naložit bez problémů úplně každý. Začneme-li v obývacím pokoji jakožto místnosti, kde se nejvíc pohybujeme a kde většinou vítáme své návštěvy, měli bychom počítat s využitím převážně teplých barev. Těm vévodí meruňková či červenohnědá, ale spektrum je opravdu široké. Nejlepší inspiraci najdeme v podzimních barvách, jelikož přináší klid a mír. Výhodou tohoto ročního období je, že hezky splyne i s ostatními barvami, které přineseme do okolních místností v domě. 

Neméně významnou roli hraje i kuchyň, kde se opět často pohybujeme a kde začínáme (většina z nás) náš den. A protože se jedná o jídelnu, jež by měla dráždit naše chuťové buňky a povzbuzovat nás energií do startu nového dne, měli bychom zůstat o volby teplejších barev, nikoliv však výrazně tmavých. Říká se, že světle oranžová nebo žlutá vyzařují dobrým dojmem a navíc povzbuzují trávení, tak proč je nezkusit? 

Zdali budete brát v potaz naše doporučení, jistě byste si neměli nenechat ujít i rady do ložnice. Jedná se o místnost, kam lidé chodí odpočívat a tomu by měl odpovídat jak vkus, tak i nálada. Ať už máme rádi jakoukoliv barvu, nesmíme volit nic ostrého. A to platí i z důvodu pohodlí, tak z hlediska našich očí. Nejoblíbenější se v tomto trendu prokázala zelená, která svými vlastnostmi snižuje citlivost lidského ucha proti hluku, posléze i modrá, ta naopak vytváří klidnou atmosféru, s níž se můžete lehce oddávat snění.

Nemusíme se bát barvy kombinovat a vytvářet různé dekorace. Každý máme svou představivost, a pokud se ta představa střetne s doporučenými typy, pak máme vystaráno. Domov by pro nás měl být příjemným místem, kam bychom se měli vracet s nadšením a radostí. Správná volba barev nám k tomu velmi dopomůže a uvidíte, že i vy sami dokážete proměnit interiér na tiché a příjemné místo. 

Speciály

Aktuality