Luxusní sběratelské hodinky - první část

Nároční sběratelé samozřejmě milují náramkové hodinky, nicméně cítí se omezeni faktem, že krásu byť nejluxusnějších náramkových hodinek si může užít pouze jejich nositel a několik málo lidí na dohled onomu zápěstí.Vydali jsme se tedy pro vás do světa náročnějších a luxusnějších hodin, nechte se inspirovat...

Sběratel hodinek z oblesti Las Vegas, Scott Slavis si nedávno pořídil impozantní stroj na natahování hodin a hodinek ze své rozsáhlé sbírky. Celý stroj je zabudován do stolní desky, která skrývá několik řad počítačem kontrolovaných natahovacích strojků, které mohou na povel ze stolní desky vyjet.

 

Celý stroj obsahuje několik řad soketů které hodinky natahují, a současně poskytuje pracovní deska, ve svých zabezpečených šuplících dostatek...


"Jen k instalaci celé věci bylo potřeba pět nebo šest lidí..." vzpomíná Slavis. Avšak pro sběratele jeho kalibru se samozřejmě úsilí bohatě vyplatilo. Scott je jeden z rostoucího počtu ctitelů časoměřičů, kteří obdivují spíše větší a sofistikovanější stroje, stavěné tak aby se stanuly na čestném místě celého domu.

Takovíto lidé samozřejmě milují hodinky, nicméně cítí se omezeni faktem, že krásu byť nejluxusnějších náramkových hodinek si může užít pouze jejich nositel a několik málo lidí na dohled onomu zápěstí. Naproti tomu tito sběratelé rádi dávají krásu jejich trofejních hodin na odiv většímu množství obdivovatelů.
"Styl jakým tyto hodiny prezentuji spíše naznačuje jako by byl celý dům postaven okolo té sbírky" Scott nadšeně vypráví.

Hodiny na které je radost se dívat, jako jsou například ty ve Slavisově domě, uchvacují pozornost a přitahují prestiž jednak k hodinám samotným ale i k jejich výrobci. Avšak rozruch který takovéto výtvory k sobě přitahují něco stojí: Navržení a samotná výroba takto neuvěřitelně komplexních strojů vyžadují technické nároky které tyto firmy vskutku neočekávaly. Například firma Jacquet Droz oznámila že jí sestrojení hodin píšících čas zabere o několik let více než se očekávalo. Tyto velmi diskutované hodiny s mechanismem přes 1200 součástí budou čas doslova psát na papír. "Tento projekt již stál ohromné množství času a peněz" komentuje jednatel firmy Jacquet Droz, Manuel Emch. "Projekt (hodin píšících čas na papír) byl velmi přínosný, ale bude ještě nějakou dobu trval než se pustíme do dalšího podobného projektu."

 

Monstrózní projekt hodin co budou zapisovat čas na papír zabral mnoho úsilí a práce, není se také čemu divit, celé hodiny jsou sestrojeny z více...I přes veškeré problémy co přináší podobné originální projekty, jako například hodiny píšící čas, čas ukázal že jsou pro milovníky hodin neodolatelné. V Evropě se dnešní nejvíce inovativní hodináři opírají o práci mistrů z 18 a 19 století kteří vyráběli technicky náročné hodiny, často ve velkých množstvích do volného prodeje.
Hodinář Abraham-Louis Breguet z 18 století byl například proslulý svými hodinkami "sympathique" které se daly sladit s cibulovými hodinkami. Od Breguetovy doby se však fenomenálně technicky propracované hodinky, jako například Certierovy tajemné hodiny v 19 století, nebo hodinky Atmos od Jaegera LeCoultre, vyskytují pouze zřídka.

 

Zde přímo uvidíte, proč jsou hodiny tajemné, nemají totiž žádný viditelný hodinový mechanismus, nádherný sběratelský kus.Nový trend poptávky povzbudil hodináře přemýšlet o ještě odvážnějších projektech ve snaze k sobě přilákat nejzámožnější klientelu. Před dvěma lety přešel Richard Mille nad rámec náramkových hodinek a společně se svým týmem konstruktérů sestrojil Planetarium Tellurium, hodiny které překrásným způsobem ukazují složitý balet celého solárního systému a zahrnují i nekonečný kalendář. Svými přesně zpracovanými rozměry koleček a převody s nízkým třením patří hodiny mezi nejpřesnější časometry které byly kdy vyrobeny. Je však s podivem že Planetárium je, narozdíl od jiných obdobných neobvyklých hodinových strojů, neprodejný. Slouží pouze jako výraz Milleho kreativity a kvality práce jeho týmu mechaniků.

 

Planetarium Tellurium od Richarda Mille je považováno za umělecký skvost. Planetarium detailně znázorňuje pohyb planet celé vnitřní sluneční...Pokračování za týden.

 

Speciály

Aktuality