Podzim je obdobím dekorací! Což takhle oživit závěsy?

Dekorační závěsy jsou správným estetickým prvkem, který jednoznačně pozvedne vzhled místnosti a k tomu zlepší celkovou akustiku. Pokud si chcete zútulnit domov nebo vytvořit intimní atmosféru, poslouží vám právě záclony a závěsy inspirované moderními prvky s možností tištěných či vyšívaných vzorů. 

Nabídka záclon je příliš bohatá, a přesto se v mnoha domácnostech najdou lidé, kteří ji nevyužívají vůbec. Jen těžko si představíme víc věcí, co by mohly natolik zútulnit náš byt. Nejenže v chladných měsících dokáží zahřát a studený vzduch přes ně tak neprojde, ale celoročně dělají se samotným interiérem divy. 

Možná znáte ten pocit, když příjdete do prázdného, prakticky nového bytu, jak zdi působí chladně, okna jsou nahá a všemu chybí tzv. šmrnc. Občas samotná okenní dekorace přispěje natolik, že už nebudete chtít ani vymalovat. Stačí mít jen bystré oči a dobře se porozhlédnout v obchodě nebo po online internetovém zboží. Cena se určuje na délku, ale i tak tu nemluvíme o žádných astronomických částkách. 

V poptávce vévodí přírodní textilie, jako jsou len nebo bavlna. V létě zabrání nežádoucím slunečním paprskům, v zimě nepatrně zahřejí. Velice příjemné na dotek jsou i záclony z hedvábí, jež dodají interiéru pocit jedinečnosti. Jejich původ je z Číny a kvalitu jejich lesku jen těžko umí někdo napodobit. Hedvábné záclony, ač jsou velice pevné, by neměly být vystaveny přímému slunečnímu záření. V takovém případě by bylo vhodné je podpořit ještě podšívkou. 

S čím jsme se mohli setkat na trhu v posledních letech jsou i provázkové záclony. Možná jste slyšeli spíš výraz řetízkové, ojediněle také niťové, všechny jsou správně. Využívají se obvykle jako dveřní závěsy, neztratí se ani v prostoru oken. Jsou příjemné na pohled, ale kolikrát nešetrné na dotek. Může se totiž lehce stát, že se do nich člověk zamotá. 

Pravdou zůstává, abychom našli harmonii, měli bychom se zaměřit na barvy dávného východu. Klasické rolety a hedvábí se hodí do moderních interiérů, pestrá je zejména červená barva s bílou. Krajkové záclony naopak dobře ladí s dřevěným nábytkem. Do ložnice už nyní najdeme zatemňující závěsy, tzv. blackouty, které umožní poklidný a ničím nerušený spánek.

Výběr záclony záleží převážně na vás. Kolikrát stačí opravdu málo, aby vznikl naprostý soulad s interiérem a vytvoření kouzelné atmosféry. Při koupi ale pamatujte, měli byste brát látku o minimálně dvojnásobku délky okna.

Speciály

Aktuality