Sedací vaky aneb netradiční způsob relaxace

Každý si způsob odpočinku představí po svém, ovšem ti z vás, kteří jsou znudeni současnou formou sedacího nábytku, by mohli rádi zkusit něco nového. V tomto ohledu se nejvíce nabízí zdravotně nezávadné sedací vaky nebo pytle, s jejichž pomocí zažijeme novou míru uvolnění.

Někdo se rád usadí s knížkou v ruce, někdo se raději dívá na televizi, přesto má každý z nás nějakou oblíbenou činnost, kterou ve svým volnu vykonává, aby se uvolnil. Když se však podíváme do současných moderních trendů v bydlení, sedací pytle se těší čím dál větší oblibě. Mnoho lidi totiž často rádo střídá způsoby sezení a kolikrát ani sami netuší, jak se správně „uvelebit“, a i proto si díky této věcičce otevřou brány několika pozic sezení, neboť si ji můžete přizpůsobit dle vaší libosti. 

Označení sedacích vaků vzešlo ještě z anglického názvu „bean bags“, kde dělníci v dávných dobách nakládali pytle s luštěninami a časem zjistili, že si na nich během přestávek dá vytvořit skvělé pohodlí. Po nějaké době se tato technika začala vylepšovat a nyní už jsme sice od obilnin odstoupili, zato si můžeme vybrat, zdali chceme výplň z polystyrénové drti (levnější ze dvou dostupných variant pro příležitostné relaxace), nebo EPS kuliček (dražší, zato mnohem přínosnější varianta - zdravotně nezávadná, bohatě kopíruje tvar našeho těla a můžeme na ní sedět i dlouhé hodiny). 

Nutno podotknout, že dokud si to člověk nezkusí na vlastní kůži, tak nemůže vědět, o čem si tu povídáme. Stejně tak jako si zkoušíte křesla a gauče, než si je pořídíte, je dobré si posedět na této šišaté hračce. Existuje několik tvarů i velikostí, a tím pádem zjistíme, jaká nám bude vyhovovat nejvíce.

Z hlediska tvaru se nejčastěji setkáváme s tvary v podobě hrušky a polštáře, nicméně pokud se nás časem stane, že uvidíme nebo nás zaujmou formy křesílka, ruky či dalších tolik netypických obrazců, nebudeme se moct divit. Z závislosti na tom rozlištujeme i tři druhy velikosti, které jsou přínosné pro všechny věkové kategorie. Jedná se o malé (kde si pohrají zejména děti), střední (které poslouží jak dětem, tak i dospělým jedincům) a velké (většinou se jedná už o opravdu velké druhy, kde se v klidu uvelebí i více osob najednou - mohou plnit také funkci pohovky).  

V závislosti na tom, kde a v jaké míře hodláme sedlací pytle používat, bychom měli vybrat taky vhodný potah. Pro běžné využívání v obývacím pokoji si vystačíme se semišovými či koženkovými potahy, kdežto pro tvrdší půdu a častější užívání doporučujeme potahy nylonové, jejichž údržba není nijak těžká a odolnost přitom výborná. 

Při pořizování sedacího vaku je možné se prodavače zeptat, jakým způsobem lze případně doplnit náplň. Ačkoliv se sami vyvarujeme jakýmkoliv škodám na povrchu vaku, tak se po nějakém časem stane, že dojde k opotřebování a tedy i sléhávání jeho výplně. Proto je dobré se na tuto situaci připravit a materiál správně doplnit.

Speciály

Aktuality