Vánoční svátky jsou na dohled. Přizpůsobte jim dekoraci svého domu či zahrady

Vánoce mají být svátky pohody a klidu. Rodina se sejde pohromadě, peče se cukroví, rozdávají se dárky, ale toto všechno se neobejde bez kouzelné vánoční atmosféry, ke které z velké části patří sváteční dekorace. Za pomocí pár jednoduchých tipů si ji můžeme vytvořit i my sami doma. 

Přístup k vánoční atmosféře je pro každého čistě individuální, ale snad se nepleteme, pokud řekneme, že každého nakonec ta kouzelná nálada pohltí a nechá se unést na vlně odpočinku, tradic a radosti. Samozřejmě to platí zejména u těch, co už mají napečíno, naklizeno a vyzdobíno. Přistpujeme-li k tomu však s úsměvem a nejsme-li na to sami, vše se dá zvládnout celkem hravě. My jsme tu od toho, abychom si usnadnili trochu práce a využili současných jednoduchých vánočních trendů, které rozzáří naši domácnost a ke svátkům bezpochyby patří. 

První věcí, na níž se zaměříme, je osvětlení. Tím se dá vyzdobit jak interiér, tak exteriér našeho domu, přičemž počet i délka světýlek ozářujících tyto prostory je dána naší fantazií. Kolikrát se nevyplatí nic přehánět, ale doprovází-li vás tvůrčí duch, neměli bychom mu bránit dělat svoji práci. Celkový vzhled tvoří soulad jednotlivých barev, a pokud je prostor až moc barevný, nevytváří to nejlepší dojem. V opačném případě klasické řetězy složených z bílých LED diod skvěle rozjasní jakékoliv tmavé pozadí, včetně bujné zelené (u květin, na stromečku, podél namalované stěny).  

Při nákupu svítících doplňků je možné se zaměřit na jednotlivé tvary. Populární jsou světýlka ve tvaru hvězdiček, které jsou spolu navzájem propojené a dají se připevnit třeba k oknu. 

Jednoduše, rychle a efektivně lze LED osvětlení doplnit svícny vánočních motivů. Svícny seženeme v několika různých provedeních, jež jsou kolikrát obohaceny příjemnou aromatickou vůni. Říká se, že vanilka probouzí smysly a navíc se náramně hodí k těmto svátkům. Pozadu nezůstávaji ani aromalapmy, pod nimiž zapálíte čajovou svíčku, která bude postupně odpařovat vodu z mističky a tak předávat vůni do okolí. 

Krása zářících světýlek může snadno vykouzlit úsměv na tváři našich dětí, ovšem světelné dekorace nejsou tím jediným, co nám výběr nabízí. Výzdoba oken je něčím, k čemu lidé v této době nejvíce vzhlíží a i zde najdeme několik způsobů, čím je ozdobit. Někdo se může začlenit sám a vyrobit si vlastní motiv, pokud se vám ale do ničeho nechce, můžete se porozhlédnout po něčem, co v současné době nejvíce frčí. Klasickým motivem jsou postavy andílků, avšak i dárečky, stromečky, symbol vločky či postava Santy Clause (známého též jako svatý Mikuláš) zde mají své místo. 

Na stůl stačí položit klasický sváteční ubrus, ať už s potiskem, nebo bez něj, na nějž můžeme doprostřed položit svíčku (vhodný je též adventní věnec) nebo mísu s ovocem. Kdo si rád hraje, jistě s vánoční tématikou nezůstane jen u stolku, ale převleče si i polštáře či peřiny. Pokud nevíte, kde věci s těmito motivy sehnat, nechte se inspirovat na internetu. 

A na internet se podívá každý, kdo se rád vyhýbá předvánočnímu shonu a dlouhému čekání v řadách obchodních domů. Někdo se tak již rozhodnul řešit i pořizování vánočních dárků, ovšem některé věci je potřeba si předem vyzkoušet. Jediná nevýhoda tohoto typu obchodu je, že pokud si nedáte na čas, můžete prošvihnout tzv. „deadline“, při kterém vám zadané zboží nedorazí v termínu. Týká se to především pozdě objednaných dárků, proto je třeba si podobného údaje na patřičných webových stránkách, z nichž si věci objednáváte, hlídat. 

K venkovní výzdobě můžeme kromě osvětlení přidat i květináče či truhlíky, které se běžně pokládají na balkón nebo ke vchodovým dveřím. Na nich se hezky vyjímá adventní věnec a před ním již zmíněné květináče se stromečky. Výhoda pobytu v rodinném domě se zahradou přináší nové možnosti, mezi něž řadíme například i velké světelné objekty, jako je vánoční sob. 

Speciály

Aktuality