Čím se řídit při zařizování bydlení pro vašeho zvířecího mazlíčka?

Každý den jde doba dopředu a společně s tím se rozvíjí i možnosti, které vašim psím mazlíčkům zajistí komfortní a přepychové bydlení. Ale je to přesně to, co se bude vašemu pejskovi líbit? Na podobné a další otázky se pokusíme společně najít odpověď.  

Zdali zvažujeme pořízení psí boudy, je podstatné si hned na začátku uvědomit, že to, co se líbí nám, se nemusí líbit našemu pejskovi. Zatímco člověk dbá na smysl pro detail, zvířecí společník se má nejlépe tam, kde se cítí pohodlně. První cesta by tedy vždy měla vést k veterináři, s nímž bychom se měli poradit o tom, jaké plemeno dobře snáší samostatné bydlení v boudě a jaké je lépe odolné vůči zimě. 

A protože si zvířata, ač jsou roztomilá, po sobě neuklízí, je dobré náš druhý krok směřovat k dobrému přístupu do jejich obydlí. Nejideálnějším řešením je zaměřit se na boudy, které disponují sundavací střechou. Ať už je jejich tvar jakýkoliv (doporučuje se alespoň s menším záklonem pro lepší odtok dešťové vody), snadný přístup by měl být prioritou. Je tedy zřejmé, že tímto se nám výběr dostupných produktů na trhu o něco zužuje, ovšem v budoucnu toho rozhodně nebudeme litovat, neboť nám to usnadní spoustu práce. 

Noví majitelé domácích mazlíčků se často dopouští té chyby, že se snaží svým chlupatým společníkům dopřát co největší pohodlí, jež mimo jiné v případě psího příbytku zahrnuje také co nejvíce volného místa. Psi si totiž rádi vyhřívají svůj prostor vlastním tělem, a to se jim podaří nejlépe, pokud v jejich okolí onoho zmíněného prostoru moc nepřebývá. Zdali se budeme poctivě řídit úplně prvním krokem, veterinář by nám měl tento fakt potvrdit a rovněž by nám měl doporučit vhodnou velikost psí boudy pro naše plemeno. Tyto rozměry vycházejí z dlouholetých zkušeností na základě jednotlivých ras. 

Ať už stěny naší boudy tvoří prkna, desky nebo palubky, je třeba se postarat o prevenci, která boudu ochrání před vznikem plísní a návštěvou nezvaných škůdců. Obejít bychom se neměli bez nátěru proti vlhkosti, a pokud budeme v tom, můžeme (pokud si ji takovou už neobjednáme) ji zevnitř zateplit polystyrenem. Ten je však zapotřebí obložit deskami, aby jej pes nerozkousal. Jestli tedy plánujeme našeho mazlíčka hlavně v zimním období nechat venku, měli bychom alespoň na částečné zateplení předem myslet. 

Ve výsledku, když už známe základní potřebné informace, u kterých se hodí připomenout, že neméně podstatná (co se týče rozměrů) je i výška boudy, jež by měla být přizpůsobena velikosti pejska, aby se v boudě mohl postavit, tak se konečně můžeme zaměřit na samotný design. Ten se dá sladit jak s barvou okolního prostředí, tak barvou plemene. V tom lepším případě vám váš mazlíček sám napoví, co se mu bude líbit nejvíce. 

 

Speciály

Aktuality