Dřevěná elegance, kterou se rozhodně vyplatí mít doma

Zdali jste někdy byli na výstavě dřeva nebo vás jen tak někdy ohromily půvabné exponáty z tohoto materiálu, pak jste patrně alespoň už jednou uvažovali, jaké by to bylo, kdybyste je mohli mít doma. V následujícím článku se podíváme, na jaký druh dřeva se v případě vkusných doplňků zaměřit a kde bychom je mohli využít. 

Nejen naši čtenáři, ale také spousta lidí na celém světě obdivuje umělecká díla. Nejvýrazněji se v moderním interiéru projeví různé skleněné doplňky, ovšem nesmíme zapomínat na to, že i dřevo má své kouzlo. A pokud náš tvůrčí duch umí tyto dvě položky spojit dohromady, můžeme si doma vykouzlit velice příjemnou atmosféru. 

Začneme-li tedy v interiéru, kde se s dřevem setkáváme poměrně často, je nejlepší volit dřeviny z dovozu. Neměli bychom zapomínat, že pod pojmem umění si nemusíme představit nutně jenom sošky, nástroje nebo hračky, ale mohou to být i tradiční dřevěné stolky nebo dokonce i moderní nábytek. Raritu mezi exponáty tvoří ručně dělaná práce, jež se například v případě jídelního stolku může stát hlavní dominantou dané místnosti. 

O samotnou barvu se bát nemusíme, neboť je většina dřevěných doplňků zdobena osobitým nátěrem. Proto bychom se měli řídit pravidlem, že je lepší se více starat o harmonii s ostatními doplňky v interiéru než o samotný druh přírodního materiálu. Pouze v případě, kdybychom plánovali tyto estetické prvky stěhovat mezi domovem a zahradou, bychom měli začít řešit otázku, jakému dřevu nevadí vlhko nebo mráz. 

Dřevěné dekorace se hodí naprosto kamkoliv, a to třeba i do kuchyně. Příznivce vintage stylu by mohly potěšit dřevěné textury formou obrazů, které dodají místnosti nevšední, avšak stále příjemný náboj. Toto dřevěné umění se co nevidět stane hlavní ozdobou místnosti, tudíž bychom mu opět měli správně přizpůsobit okolí. Ne nadarmo se říká, že dřevo a příroda jdou ruku v ruce, ovšem správný kontrast je mezi jednotlivými doplňky neméně důležitý. 

O dokonalém spojení půvabného řemesla a náramné kreativity nás přesvědčí ty výrobky, jež hodláme uchovat venku. Hned zpočátku se vyplatí říct, že pro dřevěné exponáty na zahradě se vyplatí použít dubové dřevo (bez nátěru), protože je prakticky bezúdržbové a zároveň se může pyšnit skvělou odolností proti vlhkosti i mrazu. Podobné vlastnosti najdeme například i u  modřínu nebo u topolu. 

Volba výrobku je pak už čistě individuální záležitostí, ovšem při pořizování kteréhokoliv z nich bychom se měli předem informovat o druhu dřeviny a potřebné péče o ni. U většiny dřevěných sošek není problém, pokud zmoknou, neboť se po čase samy zase usuší. Podstatné je, aby nebyly permanentně vystaveny tomuto jevu, což se může stát jenom v případě, pokud vaši sošku postavíte na holou zem, od níž je ustavičně vystavena vlhkosti odspodu. 

U většiny měkčích dřevin se pak vyplatí jednou za čas (před zimou) použít přírodní oleje, které dřevo chrání proti mrazu. V závislosti na druhu dřeva a možnosti jeho napadení nežádoucím hmyzem nebo houbou se vyplatí dřevěnou sošku nebo nábytek napustit Lignofixem.

Speciály

Aktuality