Právě se nacházíte:

Hitem jsou skleněné dveře

Zasouvací dveře interiér náležitě designově oživí. Mnozí však mají obavu z jejich optické mohutnosti a rádi by proto využili celoskleněné dveře. Ale strach, že se jim rozbijí, je od toho často odradí. Tato obava není rozhodně na místě.

Celoskleněné dveře interiér nejen opticky rozšíří, ale svým průsvitem umožní průchodu světla. Pro jejich použití v interiéru hraje velkou roli i jejich vysoká dekorativnost. Výrobci plochého skla, které se využívá pro výrobu celoskleněných dveří, nabízejí široký sortiment od čirého, barevného přes pískované až po zdobené ornamenty. Výběr pak už záleží jen na vkusu a potřebách zákazníka.Volba celoprosklených dveří v interiéru zajistí eleganci a lehkost daného prostoru. V případě zasouvacích dveří je nejefektnější variantou použití čirého skla bez rámů nebo s využitím kresby na skleněné dveřním křídle," konstatuje bytová designerka Milica Čudková a doporučuje: „Velmi módní výplní je čiré sklo s částečným pískováním nebo lepenou fólií v imitaci listů, rákosí nebo jednoduchými geometrickými vzory.

Speciální pouzdro je nutné!

Vzhledem k tomu, že celoskleněné dveře mají zcela jiné vlastnosti než dveře dýhované výrobci svá stavební pouzdra přizpůsobují. „Vlastní stavební pouzdro pro celoskleněné zasouvací dveře je naprosto stejné jako pro dveře dýhované, ale pro upevnění skleněné tabule dveřního křídla v pouzdře dodáváme tzv. přídavný držák,“ uvádí Josef Martinek, technický poradce přerovské společnosti J.A.P., která pouzdra vyrábí. A dodává: „Rozhodně není třeba, aby zákazník již při objednávce měl jasně rozhodnuto jaké dveře budou do pouzdra zajíždět, zda dýhované či celoskleněné. Přídavný držák lze totiž dodat kdykoli.“
 

Sklo odolá

A jak je to s tou bezpečností a odolností celoskleněných dveří? „Pokud zvolíte bezpečnostní kalené sklo, které je možné rozbít jen cíleným nárazem ostrého předmětu, pro běžný provoz domácnosti je zcela vyhovující. Takové dveře vydrží i prudký náraz dětské koloběžky,“ konstatuje Janu Vitešníková, jednatelka společnosti VV SKLO. Pokud se takové sklo přece jen rozbije, rozpadne se na takzvanou skleněnou krupici, jejíž částečky mají oblé hrany a je velice malá šance k pořezání. Tloušťka skla odpovídá rozměrům výsledných dveří. Pro dveřní plochu do rozměrů 110 na 210 centimetrů se doporučuje síla skleněné tabule osm milimetrů a pro větší dveřní křídla sklo o tloušťce deset milimetrů.

Speciály

Aktuality