Právě se nacházíte:

Jak na podlahové vytápění

Moderní systémy vytápění, mezi které bezesporu patří také podlahové topení (podlahové vytápění). Je to systém, který se u nás v posledních letech stal standardem, a to nejen díky estetické stránce. Výrazné úspory energie a zdraví prospěšné mikroklima v místnosti jsou silné argumenty pro to, aby lidé vsadili na "teplo od nohou" a vytvořili si doma ideální teplotní podmínky.

Podlahové vytápění je vhodné i pro aplikaci alternativních zdrojů energie. Hodí se do všech typů místností a prostor bez ohledu na způsob jejich využívání. V systémech podlahového vytápění lze volit mezi teplovodním a elektrickým, v tomto článku se budeme věnovat podrobněji systému teplovodnímu.

Podstatou systémů podlahového vytápění je rovnoměrné rozložení teploty po celé ploše vytápěné místnosti. Vysoký podíl sálání umožňuje dosažení pocitu optimálního komfortu v místnosti, i když je teplota přibližně o 2 °C nižší než u jiných způsobů vytápění. Nejvyšší teplota v místnosti je v úrovni podlahy, člověk má tak nohy v teple a nepociťuje chlad. Snížením teploty vzduchu o 2 °C při zachování tepelné pohody klesnou provozní náklady až o 15 %.

Typy podlahových krytin
Podlahové vytápění dovoluje použití všech podlahových krytin, jejichž tepelný odpor nepřesahuje hodnotu 0,15 m2 K/W. Hodnotu tepelného odporu podlahové krytiny udává výrobce a této podmínce vyhovují všechny běžně používané krytiny, jako je dlažba, plovoucí podlaha, koberec, PVC či parkety. Jelikož právě dlažba má nejmenší hodnotu tepelného odporu, je ideální její použití ve spojení s kondenzačním kotlem či alternativními zdroji energie. Při projektování podlahového vytápění je užitečné počítat s tím, že po čase může dojít ke změně podlahové krytiny, která bude mít vyšší tepelný odpor.

Příprava podlahy před montáží
Před zahájením prací musejí být instalována okna a dveře a začištěny stěny, aby tak bylo umožněno bezprůvanové schnutí topného potěru. Aby systémové desky dobře dosedaly na podklad, musí být podkladní beton před jejich uložením zbaven všech zbytků malty a čistě zameten.

Snadná instalace systému
Většina moderních teplovodních systémů podlahového vytápění umožňuje ukládání topných trubek téměř bez použití nářadí a ve velmi krátké době. Příčné uložení trubek a jejich připojení k rozdělovací stanici pomocí příchytek je velmi jednoduché. Příchytky se bez předcházejícího navrtávaní jednoduše zastrčí do systémové desky a spolehlivě přichytí trubku. Instalovaný systém v sobě integruje tepelnou izolaci, izolaci proti hluku vznikajícímu při chůzi a bariéru proti pronikání vlhkosti.

Do které místnosti?
Systém podlahového topení umožňuje přizpůsobit vytápění jednotlivých místností jejich účelu: například kancelář bude vytápěna jinak než byt nebo chodba. Podlahové vytápění se velice hodí do obývacího pokoje, kuchyně, chodby apod. Například stěnové vytápění představuje elegantní řešení pro pokoje a ložnice. Ideální je kombinace obou systémů.
O konkrétním řešení v domě nebo bytě se poraďte s projektantem.

Moderní nízkoteplotní vytápěcí systém
Podlahové topení zaručuje energeticky úsporný provoz. Je zabudované v podlaze a proto nenarušuje architektonické řešení a design interiéru. Patří mezi velkoplošné sálavé topné systémy. Z vytápěné plochy – podlahy – se teplo šíří rovnoměrně do celého prostoru. Teplota vody, která proudí trubkami v podlaze, je nižší než 50 °C, což představuje vysokou provozní úsporu energie.
 

Speciály

Aktuality