Jednoduchá proměna klasického obývacího pokoje na domácí kino

Pohoda spojená se sledováním filmů za doprovodu skvělé akustiky, kvalitního obrazu a příjemné atmosféry je jedním z účelů obývacího pokoje, kterého by většina z nás chtěla jednou dosáhnout. Nic těžkého na tom přitom není. Stačí pár jednoduchých kroků a proměna může být dokončena bez přestavování celé místnosti. 

Ještě než se pustíme do nějakého bezhlavého nakupování, je potřeba si uvědomit základní věc, a to takovou, že všechno souvisí se vším. Kvalita obrazu, jež je pro sledování filmů prakticky nepostradatelná, je vždy přizpůsobena kvalitě nejslabšího článku celé naší soustavy. Pokud tedy máme chytrou televizi s Full HD rozlišením a k ní, ač tedy přes HDMI kabel, připojený běžný DVD přehrávač, kvalita obrazu zdaleka nenaplní potenciál, jaký nám nabízí naše televize. Jedním řešením je připojit stolní PC či notebook k televizi a pustit si film ve vysokém rozlišení, anebo vsadíme na kvalitní Blue-Ray přehrávač, což je ve spolupráci s domácím kinem ta nejlepší volba.  

Ruku v ruce s kvalitou obrazu jde i kvalita zvuku. I v případě chytré televize si v lecčem užijeme několika vymožeností, ovšem vytoužená kvalita zvuku, jež nám vychází z integrovaných reproduktorů, do toho bohužel nepatří. Ideální řešením je audio soustava reprobeden, které jsou nám nabídnuty v několika velikostech, u nichž si sami vybereme, kam je rozmístíme. Nejčastější výběr probíhá mezi sadami 2.0, jež převážně tvoří dva skříňové reproduktory, až po 7.1. V něm docílíme nejlepšího prostorového poslechu zvuku, který budeme vnímat ze tří reprosoustav vpředu (klasicky levý, pravý a centrální), dvou až čtyř vzadu a jednoho efektního subwooferu,  u něhož je teoreticky jedno, kam jej umístíme, aby nám neunikly i ty nejslabší tóny zvuku. 

Jediněčným řešením, čímž bychom předešli všem výše zmíněným potížím, je poiízení si all-in-one sestavy (čili vše v jednom), kde už jen stačí vše zapojit. Kompletní sestava domácího kina se dá sehnat přímo od výrobce, u něhož ji v porovnání s běžnými cenami jednotlivých komponentů, které bychom si za normálních okolností sestrojili sami, získáme navíc se slevou. Platí tu totiž stejné podmínky jako u chytré TV, neboť kvalitní zvuková souprava spolu s Blue-Ray přehrávačem nám nezajistí, že na běžné televizi bude vše fungovat jako po másle. Můžeme se například s těmi problémy, kde nám nebudou sedět titulky, pohyb postav se bude předhánět se zvukem či samotné ozvučení bude poněkud slabší. 

A k dokončení pravé filmové atmosféry samozřejmě nemůže chybět ani pohodlné křeslo, na němž budeme sedět. Výběr je čistě individuální a s ohledem na naše zdraví bychom neměli nic přehánět, ale občas si člověk lidově řečeno potřebuje tak trochu odfrknout. Při testování vysněné pohovky se nebojte zkoušet znovu a znovu, dokud nenajdete tu, jež vám nejvíc vyhovuje. V dnešní době již byla vyvinuta křesla přesně určená k domácímu sledování filmů, abyste se cítili jako v kině a navíc seděli co nejpohodlněji a zároveň nejzdravěji. Vše je ovšem odvozeno od vašich finančních možností, proto je dobré celou věc dopředu promyslet. 

Speciály

Aktuality