Kávovary do každé domácnosti s aromatickou vůní klidu a pohody

Posezení v kavárně u dobrého espressa se díky novým výkonným kávovarům může stát minulostí. Vychutnejte si šálek lahodné kávy třeba každý den u příjemného filmu, dobrého zákusku nebo jen tak při čtení, aniž byste museli vytáhnout paty z baráku. Nyní máte možnost přenést kouzelnou atmosféru přímo k vám domů a naučit se pár základních triků pro přípravu kvalitní kávy dle vaší chuti. 

Samotné tajemství výtečné chuti aromatické kávy leží přímo v jejím původu (pěstitelských zemích) z čerstvě mletých zrnek, které si buďto umeleme sami, nebo si pořídíme prostředek s mlýnkem v něm integrovaným. Skvělým příkladem toho jsou moderní kávovary konstruované na to nejlepší zpracování kávy, o nichž jsme možná ani neměli ponětí, že vůbec existují. Nicméně vývoj jde stále kupředu a pokud někteří z nás neodolají lahodnému pokušení dopřát si šálek kávy každý den, pak by měli začít jednat nejen při výběru správného domácího doplňku, ale také při výběru kvalitní suroviny. Káva je totiž sezonní surovinou, jež se pokaždé sklízí v různých ročních obdobích, a proto abychom si zaručili maximální chuť, měli bychom se snažit mít po ruce vždy čerstvý výrobek. 

Důležitou součástí každého kávovaru je čerpadlo, které přes kávu tlačí vodu o teplotě pohybující se kolem 90°C. Přístroje, jež čerpadlo nemají, využívají pouze tlaku páry, čímž dojde ke spaření vody a výsledný produkt nemá s opravdovým espressem moc podobného. Pakliže se vám veškeré kávovary budou zdát stejné, věnujte zvýšenou pozornost tomuto údaji. Maximální tlak 15 barů nalezneme v každém lepším, moderním produktu, jež je obohacen právě o zmíněné čerpadlo. Přístroje s tlakem pod 4 bary čerpadlo mít nebudou. Mnohé firmy také zveřejňují údaje i o příkonu, k čemuž už se nemusíme tak přiklánět. Výše příkonu pouze určuje, zdali bude káva hotová o minutku či dvě dříve nebo později, avšak na samotnou kvalitu kávy nemá vliv. 

Na trhu najdeme spoustu kávovarů nabízejících několik prospěšných funkcí a hlavně zvládnou přípravu více druhů kávy. Z recenzí zákazníků byly vybrány nejlepší výrobky, v jejichž popředí vévodí značky, jako jsou De'Longhi, Philips Saeco, Jura či Krups. Toužíte-li si vybrat nějaký k vám domů, musíte si položit základní otázku. Upřednostníte kávu z kapslí, nebo kupovanou? 

Kapslové espressovače fungují na principu vložení jedné z kapslí, načež se dále o nic nemusíte starat a ani celková údržba není nijak složitá. S pákovými kávovary se převážně setkáváme v různých restauracích, kavárnách a dalších podnicích, kam jste byli zvyklí si normálně sedávat. Příprava teplého nápoje u pákového espressovače vyžaduje jisté vlastní,.avšak ne náročné, zapojení do přípravy. Celý proces poté probíhá snadno a bez problémů. Komu by se nechtělo nic dělat a přitom si dopřát vynikající nápoj s obsahem mléčné pěny, může sáhnout po automatickém espressovači, kde stiskem jediného tlačítka budou udělány všechny funkce za vás. V pozadí nezůstávají ani manuální kávovary, při jejichž pořízení byste měli mít alespoň nějaké základní znalosti o přípravě tohoto černého moku. Pro přípravu různě velkých šálků byste měli vědět, jak velké dávky do nich dávat a naučit se mletou kávu správně napěchovat do páky. Což nás přivádí na druhou myšlenku, kterou bezpochyby je, že manuální kávovary převážně nedisponují mlýnkem, tudíž si ji musíte sami namlít. 

Odpovědí na otázku kvality kávy jsme již naznačili, že sebelepší kávovar sám nedokáže dělat zázraky. Vše záleží na surovinách do něj vložených, z nichž se pak nápoj připravuje. Mezi nejlepší destinace, odkud jsou k nám zrnka kávy dovážena, patří Brazílie, Chile, Kolumbie, ale také Indonésie. Snažte se v případě kávovaru vyvyrovat kávám určeným k vaření (turek) či jiným arabským nebo překapávaným kávám. Jejich přípravou dochází k ucpávání filtru a vesměs ani samotný nápoj pak nemá takovou chuť. Z toho všeho plyne, že pokud jste příznivci staré české kávy, tedy turka, nebo klasické rozpustné kávy, za kávovar se utrácet rozhodně nevyplácí a bohatě si postačíte s varnou konvicí . V opačném případě se vám otevírá brána k novým poznávacím chutím, při kterých zažijete lahodné chvilky pohody. 

 

Speciály

Aktuality