Krásy a úskalí interiéru v britském stylu

V klasicky zařízených interiérech britského stylu najde inspiraci každý z nás, kdo hledá, čím by mohl ozvláštnit svoji domácnost. V tomto stylu bývá promítnuta útulnost, jež je ověnčena několika moderními prvky vyzařující pohodovou atmosféru dnešní rodinné domácnosti. V popředí stojí úchvatný, převážně dřevěný, nábytek, s jehož počtem se předem nešetří. Proto si dejte dobrý pozor, abyste nic nepřehnali. 

Dobré nápady občas přijdou naprosto nečekaně. Zdali jste si řekli, že váš nábytek potřebuje změnu, občas stačí jen vyměnit jeden kousek a váš interiér dostane nový nádech, v němž se budete cítit dobře a jemuž byste rádi přizpůsobili i další části svého domu. 

Hlavní roli zde hraje nábytek. Různé záclony, závěsy, polštáře, koberce, ručníky i osvětlení pochopitelně také mají své kouzlo, ovšem pokud je něco ryze typického pro anglický design rodinného interiéru, pak je to soulad s veškerými doplňky, jichž je opravdu mnoho. Nábytek stojí popředí z toho důvodu, neboť je velice specificky. A to jak svým tvarem, tak i materiálem, z něhož je vyroben. Můžeme se pro příklad podívat třeba na jídelní stolky, dveře či židle. K jejich výrobě bývá použito dubové, borovice nebo dokonce ořechové dřevo, které je nadále potaženo textiliemi. Co zdánlivě může vypadat jako hračka, se nakonec ukáže jako pořádná fuška, jelikož sladit takové množství prvků dohromady vyžaduje trochu tvůrčího ducha. 

Další z hlavních prvků anglického interiéru je krb. Pro někoho je tato možnost téměř nepředstavitelná (hlavně tedy, pokud bydlíte v bytě), ale pro jiné je to hřejivé potěšení. Nikde není navíc vyloučeno, že byste tento osobitý styl nemohli přitáhnout k sobě na chalupu, kde už má krb své stabilní místo. Krb v anglickém stylu je specifický kvůli své římse, na níž často bývá vyvěšen nějaký rodinný portrét. Ve spolupráci s krbem je neméně důležitým prvkem osvětlení celého prostoru. To obstarává jak velké centrální svícení, tak různé schematické lampičky. A těch není nikdy dost. V jejich přítomnosti byste si mohli připadat jako ve filmu, kde pokud se dobře díváte, bývají vždy rozsvícena všechna světla. V našem případě ovšem nemusíme svítit všemi. Jedná se pouze o estetický doplněk. 

Zavítáme-li do koupelny, ohromí nás zde velká vana. Sprchový kout není tak typický, ale vyloučit ho z naší nabídky také nemůžeme. Domov je tam, kde se člověk cítí dobře, tudíž by se neměl nijak omezovat. Zdali je pro nás sprchový kout efektivnější a příjemnější, můžeme si jej nechat. Vrátíme-li se však k hlavní myšlence, téměř všechny vany bývají postaveny na nožičkách. Právě druh těchto nožiček je natolik výjimečný, že díky tomu poznáme veškerý daný nábytek britské módy. A pokud bychom zavítali na venkov do britského interiéru, všimli bychom si ještě jedné zajímavosti - tedy dvou kohoutků na vodu. Jednoho pro teplou a druhého pro studenou vodu. Na tento unikát dneska už jen tak někde nenarazíte.

Podíváme-li se na doplňky, ty můžeme mít i my sami doma, aniž bychom si to uvědomovali. Pamatujete si na porcelánový servis, co vám dala vaše babička, a vy jej máte umístěný někde ve sklepě? Právě tyto porcelánové doplňky jsou hlavní součástí anglického interiéru. Celý dům pak může být ozdoben květinami a stále bude nabývat na kráse. Hlavní nevýhoda spočívá v přebytku věcí, o něž bychom později mohli zavadit. Pokud ovšem máme k dispozici větší plochu, výsledek bude vždy kouzelný.  

Speciály

Aktuality