Kuchyňské dřezy, jaký je nejlepší?

Kuchyňský dřez bývá často opomíjenou věcí a téměř každý z nás si ponechává ten, který je k dispozici, když se nastěhujete do nového domu či bytu. S kuchyňskými dřezy současnosti si už nemusíme dělat takové starosti jako kdysi, přesto se vyplatí vědět o jejich nadstandardních funkcích něco více a zvolit si ten nejlepší. 

Každý materiál je svým způsobem specifický a vyváží tím celkový luxus kuchyně. Abyste se přesvědčili sami, jaký je ten nejlepší pro vás, je kromě designu, jenž hraje také velice důležitou roli, třeba zvážit i další otázky. Jednou z nich je pravidelná péče, druhou životnost a třetí pořizovací cena. 

Chceme-li začít u toho cenově nejlépe dostupnějšího, rozhodně bychom se měli zaměřit na smaltované dřezy. Takové, jak je známo, jsou vyrobeny z ocelového hlubokotažného plechu s lehkou povrchovou úpravou, která se provádí základním a krycím smaltem s vysokou mechanickou a zároveň i chemickou odolností. Co se životnosti týče, máme tu společníka, z jehož přítomnosti se můžeme těšit na dlouhé roky dopředu, avšak z mnoha zkušeností kvalita vzhledu časem uvadá a ani mastnoty se nezbavíme tak snadno, jako tomu je při jiných výrobcích. U kruhového dřezu s odkapávačem cena začíná u 1 000 Kč. 

S čím se v běžné domácnosti setkáváme nejčastěji, tím jsou dřezy z nerezové oceli. V tmavé kuchyni, kam se sluníčko moc nepodívá, může působit trochu chladně, přesto svůj účel plní na sto procent. Pokud chceme takovýto dřez nechat vyniknout, je třeba mu podřídit i okolí. Skvěle zapadne například mezi ostatní lesklé doplňky a dobře je sladitelný s kuchyněmi běžného provedení. Nevýhodou může být opatrnější zacházení a ohleduplná péče, která není nikterak náročná. Pro ověřenou kvalitu nám cena začíná od 2 500 Kč, ovšem najdou se i levnější varianty. 

Trochu neobvyklé, avšak stále ušlechtilé řešení nám přináší betonové dřezy. V módních trendech současných interiérů se hledí na lehkost a především nadčasový vzhled. Klasický beton by v interiéru přivítal asi jen málokdo, ovšem z pohledu dekorativního litého betonu to zcela tak neplatí. Nevýhodou tohoto typu dřezu bývá jejich přímá integrace do kuchyňských desek, čiže je vhodnější jejich pořízení zvažovat při celkové rekonstrukci domu či individuálních místností. Hlavní výhodou je nesmírně dlouhá životnost a praktická nezničitelnost. V kamenných obchodech se s nimi často přímo nesetkáte, avšak dají se vyrobit na zakázku, díky čemuž si přesně přizpůsobíte velikost i vzhled místnosti. Cena takového výrobku se odhaduje na 8 000 Kč. 

Máme-li stoupat v žebříčku oblíbenosti, kde dobrou kvalitu doprovází skvělý vzhled, dostáváme se ke granitovým dřezům. Dřezy tohoto typu jsou zpracovávány z granitu a přináší nám nejenom vysokou odolnost, ale také stylový vzhled s několika užitečnými vlastnostmi. Díky hebkému a přitom pevnému povrchu nevyžaduje náročnou údržbu a po několikaletém používání bude vypadat stále jako nový. Vybírat můžete z celé řady barev. Cena se pohybuje kolem 13 000 Kč. 

Materiál, který dává stopku nečistotám, různým mastnotám nebo kyselinám a nepropustí do sebe žádnou špínu, je žula. Právě žulové dřezy patří mezi to nejlepší, co na současném trhu můžeme najít. Kromě dokonalého vzhledu se pyšní i dlouhou životností, k níž nepotřebujeme dlouhou ani náročnou údržbu. Lehčí nevýhodou opět může být výroba pouze na zakázku, avšak výsledná práce rozhodně bude stát za to. Jejich cena se odhaduje na 25 000 Kč. 

Na samotný vrchol se pro někoho neočekávaně dostávají dřezy ze skla. Dobře zpracované sklo dodává interiéru nevšední a kolikrát i nadčasový vzhled, o který je radost pečovat. Bezpečnostní kalená skla jsou velice pevná a nevadí jim ani prudké výkyvy teplot. Druhy vaniček lze kombinovat a stejně tak si lze vybírat z několika druhů rozměrů. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, jež začíná na 27 000 Kč. 

Speciály

Aktuality