Právě se nacházíte:

Mít skleník se vyplatí

Skleník si můžeme sami vyrobit, dá se ovšem i nakoupit, a to v dnešní době za celkem přijatelnou cenu. Za každých okolností se vyplatí jej v případě zahrady mít a my si hned ukážeme proč.  

Zahrada je nejen rájem našeho odpočinku, ale zároveň bránou otevírající velkou řadu výhod a možností. Jednou z nich je i skvělá příležitost pěstovat domácí plodiny, které sice vyžadují speciální mikroklima, ale zato nám přinesou potřebnou úrodu. K tomu nám dopomohou již právě zmiňované zahradní skleníky, jejichž poptávka každým rokem rapidně vzrostla a u českých zahrádkářů jdou na odbyt.

Tím nejdůležitějším, k čemu se skleník používá, jsou jeho vynikající izolační vlastnosti. Zabránit chladnému okolnímu vzduchu, aby pronikl dovnitř, někdy nemusí být snadné, proto je třeba najít řešení. A to se nám podaří i díky každodennímu slunečnímu záření, které vypraví sluneční paprsky směrem k našemu skleníku, což nám v jeho vnitřku zajistí vytváření skutečně vysoké teploty, jež je nesmírně důležitá k předpěstování některých druhů rostlin. Celá řada skleníků je vyrobena z různých materiálů a každý potřebuje trochu jiný čas k vytvoření přijatelných podmínek. 

Vyrobních materiálů je hned několik, ovšem tím nejoblíbenějším z posledních let jsou skleníky z polykarbonátu. Jejich výhodou bude i cenová relace, která je mnohem přijatelnější, než je tomu u běžných skleníků ze skla, a běžným uživatelům zahrádek toužících po pěstování ovoce nebo zeleniny jistě postačí. Dalším pozitivním prvkem materiálu z polykarbonátu je jeho lehkost a přitom odolnost. Nemusíme se tak bát, že bychom přišli o již zmíněné potřebné izolační vlastnosti.

V druhé řadě s pořízením skleníku souvisi i řada příslušenství, díky kterému se pěstování stane zase o něco snažší. Mezi to se dají započítat různé regály dělané přímo pro velikosti potřebných pěstitelských druhů, ale také věci, jež jsou pro dnešní dobu absolutně moderní. Tím jsou především automatické otvírače oken, s jejichž pomocí dokáže skleník sám pracovat bez našeho přičinění, a to s ohledem na vytvoření požadového klima uvnitř něj. 

Z finančního hlediska se nemusíme bát, že by se jednalo o záležitost, kterou by si časem nemohl dovolit každý. Ačkoliv se jedná o relaci v řádu několika tisíc, pořízení nakonec nebude nikdo litovat a potěšíte tím nejen sebe, ale i své blízké, když jim budete darovat čerstvé plodiny z vaší zahrádky.

Kdo by se přeci jen rozhodl pro levnější variantu, nesmí zapomínat, že cena je odvozena od samotné velikosti skleníku a dnešní doba zahrnuje i výtvory, jež jsou určené jak pro menší prostory, tak dokonce i pro balkóny. Další a doposud nejlevnější variantou je pořízení si prostého fóliovníku. Díky konstrukčnímu provedení by měl vydržet i silnější neočekávané vlivy počasí a pěstování bude i tak příjemnou zábavou. 

Speciály

Aktuality