Moderní tapety dodají interiéru osobitý vzhled

Jistě se budete divit, ale proměna interiéru může být i levná. Stačí se zaměřit na určitou plochu (stěnu) a čarování může začít. Výběrem správných tapet se zajímavým dekorem můžeme celý interiér změnit k nepoznání nebo alespoň harmonicky sladit prvky s okolím. 

Tapety jako takové mají své historické počátky už v 16. století a využívají se prakticky dodnes. Naši rodiče s nimi polepovali nejen stěny pokojů, ale i skříňky různého nábytku a dvířka od kuchyňských linek. Nicméně jako všude jinde, tak i v tomto ohledu šla doba nesmírně kupředu a ze starých amatérských kousků jsou dnes již moderní doplňky, které naprosto zvednou bytovou kulturu.

Na současném trhu najdeme řadu materiálů, z nichž si budeme moct vybrat. Mezi nejčastěji používané patří papírové, ovšem ani vinylové či vliesové nejsou pozadu. Pokud si ale budeme chtít udělat radost, zaměříme se na tapety z hedvábí.

Samotná volba záleží už jen na nás a na našich očekáváních. Jestli hledáme něco, co nám dlouho vydrží, první alternativou jsou tapety z vinylu. Jsou velmi odolné proti vlhkosti a oděrům, takže je lze využít v každé domácnosti, a to zejména v dětském pokoji nebo koupelně. Další výhodou je, že ani voda jim nevadí, a přesto si hezky drží svou barevnou stálost. Případné skvrnky se lehce omyjí vodou v kombinaci s přípravkem běžného saponátu.

Při lepení vinylových tapet je třeba natřít lepidlem jak stěnu, tak i tapetu. 

Běžné papírové tapety jsou nejvíce vyhledávány pro svou nízkou cenu, avšak hledáme-li nějaké trvalejší a především lepší řešení, měli bychom se zaměřit na jiné druhy. To neplatí v případech, pokud nám stačí zamaskovat či překrýt různé nerovnosti nebo je nechat dětmi pomalovat v dětských pokojích. Jejich vhodné využití bychom našli i do chaty nebo po stěnách chodby/předsíně, ovšem tento výběr je omezen jen na několik určitých druhů a kromě slabé odolnosti si ani žádný vysněný motiv nevybereme. 

To neplatí o tapetách vlieosových, jejichž výběr už opravdu moderních vzorů je značně rozšířen a kromě snadné údržby se spolu s dobrou odolností mohou pochlubit ještě dalšími kladnými vlastnostmi. Ty podporují vysokou propustnost vzduchu, omyvatelnost, stálobarevnost a klidně si potrpí na lehkou povrchovou úpravu, která může být příjemná na pohled i na dotek. 

U vliesových tapet se lepidlo nanáší pouze na stěnu, nikoli na materiál. 

Pokud hledáme něco, co se dá uplatnit na téměř jakémkoliv povrchu, tak bychom mohli zkusit tapety ze skelných vláken. Drží na klasických stěnách, tak i na kovových, plastových nebo dřevěných podkladech. Někdo by je mohl přezdívat superhrdinou mezi tapetami, protože žádné jiné nevydrží tolik. Mezi jejich výhody patří dlouhá životnost, v chladných dnech dokáží zahřát (vhodné na chodby), skryjí menší i větší trhliny a mají velkou mechanickou odolnost. Výhodou sklovláknitých tapet je také to, že je čas od času lze natřít barvou a proměnit tak vzhled našeho pokoje. K sehnání bývají převážně v bílé barvě, ale k sehnání budou i tónované kousky. 

Tapety ze skelných vláken lepíme speciálním lepidlem určeným právě na sklovláknité tapety. 

Speciály

Aktuality