Nastává ten správný čas vybrat sítě proti hmyzu

Nastává období, kdy se vlivem teplého počasí musí dodržovat pravidelný přísun čerstvého vzduchu do domu, a to má za vliv i řadu nezvaných hostů. Abychom se jich zbavili, je nejoblíbenější a prakticky nejlepší možností jim zamezit cestu hned při vstupu. 

Kdo by to neznal. Horký letní den, během spánku dusno a jeden komár nás dokáže trápit klidně celou noc. Přitom existuje hned několik možností, jak se nepříjemného hmyzu zbavit, avšak nechat okna zavřená by v takovém horku mohl nechat jen málokdo. Spolehlivý přísun zdravého a čerstvého vzduchu nám navíc ani chemické odpuzovače, které kromě hmyzích hostů dýcháme i my, nezajistí, takže zbývá jen jediný způsob - sítě proti hmyzu. Ty lze získat v mnoha různých provedeních, na zakázku vám je vyrobí do všech typů oken a nejsou ani tak drahé. 

Podstatný je materiál výroby, neboť ten určuje, jak dlouho nám ochrana na oknech vydrží. Během roku můžeme očekávat prudké změny teplot, a to bez ohledu na roční období, a při vyšší míře vlhkosti postupně podléhá korozi. I z tohoto důvodu se nejvíce do okenních rámů sítí do oken osvědčil hliník, jenž se po nalakování nabízí hned v několika barevných provedeních. Jinak tomu nebývá ani v případě samotné síťky. I ta je nabízena v několika barvách, avšak její tkaná výroba je z poplastovaného sklolaminátového vlákna. Pokud se rozmýšlíte nad barvou, vřele doporučujeme černou, protože je nejméně nápadná.

Abychom se podívali na samotné druhy, první a asi nejvíce užívaný v dlouhodobém plánu bývají pevné sítě či pevné sítě s lemem. Pro pevné sítě se montáž provádí z vnější strany, jejich odstranění není úplně jednoduché a svou výrobou se hodí do všech typů oken. Pevné sítě s lemem mají navíc tu výhodu, že se dají využít i tam, kde není dostatečný přístup k vnější straně okna, takže se vkládají do interiéru, naopak ale hezky splynou s okolím i samotným rámem. Další výhoda spočívá v jejich vyndání nezávisle na naší vůli. Kdykoliv v budoucnu se dají opět nasadit zpátky. 

Další kategorií jsou posuvné nebo shrnovací sítě. V případě prvních jmenovaných se svým uplatněním skvěle hodí jak pro okna, tak i pro dveře a jejich otevírání se provádí ze strany. Stejně jako u pevných sítí s lemem je lze kdykoliv snadno odstranit, nevýhodou ovšem bývá, že se nehodí do míst s nedostatkem prostoru. Shrnovací sítě mají podobnou funkci jako dnešní žaluzie a při srolování se složí podobně jako harmonika. 

Rolovací sítě proti hmyzu se dají využít i pro střešní okna a připevňují se na jeho vnější stranu. Jejich výhoda je především v jejich snadném uklizením do pouzdra, odkud se dají opět bezpečně vytáhnout. Přeci jen neočekáváme, že bude po celé léto jen slunečno a komáři nás budou obtěžovat každý den. Přesto je vždy dobré mít nějakou síť po ruce, a to nám tento typ plně zajistí. 

Speciály

Aktuality