Pod jakou přikrývkou se nejlépe spí? Při rozhodování vám můžeme pomoct

Umělé vlákno, peří nebo vlna. Ať už nám současný trh nabídne cokoliv, každý člověk preferuje jiné podmínky. Záleží čistě na vás, jestli máte rádi teplo, zdali se v noci potíte a jaký materiál vám pomáhá lépe usnout. My se dnes pokusíme zaměřit na základní druhy přikrývek a řekneme si výhody každé z nich. 

Pérové přikrývky ocení zejména ti z nás, kteří hledají vhodného společníka na dlouhé zimní noci. Jedná se o lehký přírodní materiál, u něhož mezi peřím dochází k ohřátí vzduchu (kde toto teplo vydrží i dlouhé hodiny) a tím i k příjemnému prohřátí našeho těla. Pokud bychom se během spánku zapotili, nemusíme se ničeho bát, jelikož na rozdíl od moderních dutých vláken kvalitní husí či kachní peří umí dobře pohlcovat vlhkost, díky čemuž nám vydrží i mnohem déle. Pérové přikrývky je vhodné často natřásat. 

Vlněné přikrývky nás v zimě ohřejí a v létě naopak ochladí. Vše je dáno skvělými vlastnostmi, jimiž ovčí vlna disponuje. Jako taková se totiž dokáže přizpůsobit teplotě těla člověka, čímž mu vždy zařídí „tu nejlepší možnou atmosféru“. Samozřejmě vše záleží na nás, jak nám tento materiál sedne. Ovčí vlnu vyhledávají hlavně páry, kde obě osoby mají odlišnou teplotu těla. Co se potu týče, vlna podobně jako peří umí dobře pohlcovat pot a následně jej i odpařit. Kromě toho má dobré samočistící schopnosti, takže jakákoliv nadbytečná starost o ně není nutná. Pokud bychom se přeci jenom jednoho dne rozhodli dát tyto peřiny vyčistit, měli bychom upřednostnit zkušenou čistírnu. 

Přikrývky z dutého vlákna jsou jakýmsi výsledkem pokroku dnešní doby (uměle vyrobené textilní vlákno). Nejvíce jsou vyhledávané mezi alergiky, ale druhým důvodem, proč se k nim lidé stále více obracejí, je i to, že všichni stále rádi zkoušíme něco nového, abychom, jak se lidově říká, „šli s dobou“. Dutá vlákna pronikla jak do přikrývek, do polštářů a jsou známa hlavně díky své dobré tvarovosti. Umělé vlákno mimo jiné patří k jedněm z nejlevnějším přikrývkám, pere se podle etikety a dobře snáší i vyšší teploty. 

Zdali nám je jedno, jaký materiál se bude ukrývat uvnitř naší přikrývky, a stále máme problémy se spaním, chyba nemusí být jen v peřině nebo matraci, ale může být i v povlečení. Asi nejrozšířenější na trhu je bavlna, která je zároveň nejlevnější, ovšem nedá se říct, že by disponovala nějakými speciálními vlastnostmi (co by nám pomohly usnout). I díky tomu se vrací do módy len, jenž v horkých nocích hezky chladí a přitom dobře nasává pot, nebo satén, který je pro změnu příjemný na dotek a navíc i elegantně vypadá. 

Speciály

Aktuality