Pokojové doplňky, kterým to sluší pohromadě

Většina z nás, a týká se to především žen, se snaží pečovat o domácnost takovým způsobem, aby vypadala k světu. A pro ty z vás, kdo neradi chodíte někam daleko a jste příznivci převážně jednoduchých a mnohdy levných nápadů, se můžete společně s námi inspirovat prostou kombinací pokojových doplňků, kterým to sluší pohromadě. 

Bytových doplňků je opravdu hodně, a tudíž není od věci si zprvu uvědomit, jaké máme rádi a jakým dáváme přednost. Jedná se hlavně o druh materiálu, neboť ne každý je zrovna příznivcem moderní doby a upřednostní třeba klasický přírodní materiál. Pak je jen na nás, zda dáme přednost jednomu většímu doplňků, nebo několika designovým typům. A co si nakonec budeme nalhávat, jsou to právě rostliny, co ozvláštní atmosféru každé místnosti. 

Ještě než začneme, musíme si uvědomit, že nic se nemá přehánět a pokud zrovna nemáme v interiéru dostatek místa, musíme najít chytré řešení, s nímž nějaké místo ušetříme. S chytrým a levným řešením přichází nástěnné police, efektní jsou také servírovací stolky nebo proutěné stojany a využít se rovněž dá prostoru u okenních desek. V rámci typu pokoje a rozmístění okolního nábytku se dá přijít na mnoho dalších užitečných řešení. Jestli se však nakloníme k jakémukoliv z nich, je vhodné dbát na barevnou harmonii celého objektu. Teprve ta zaručí, že náš plán bude slavit úspěch. 


Podíváme-li se na samotné rostliny, tak abychom je mohli dobře kombinovat, musíme si vybrat takové, které nedosahují velkého vzrůstu. Nejde nám totiž o to, aby na sebe nějak výrazně upozornily, pouze aby vytvořily elegantní souhrn doplňků. Ačkoliv jednotlivé kompozice ovlivňují celkový vzhled (materiál, barva či tvar nádoby i druh rostliny), v kombinaci několika druhů rostlin by nám kromě větší či menší světelné dostupnosti nemělo nic bránit.  Stejně se nemusíme bát přidat kousky ovoce, přidat pěkný podnos a zakončit to ladným ubrusem. Objekty nejsou přehuštěny a výslední podoba je příjemná na pohled. Nejsnažší je rostlinky ponechat ve vlastním květináči, ve kterém jsou zvyklé svobodně dýchat. To nám přinese další výhodu, díky níž můžeme zvolený podklad kdykoliv vyměnit něčím jiným a vytvořit tak novou barevnou souvislost. Jedna větší nádoba s několika druhy rostlin je otázkou spíše dlouhodobého řešení, jelikož musíme počítat se vzájemným propletením kořenů, což značně znesnadňuje přesazení. Výhodou naopak může být vytvoření si vlastního mikroklima. K umístění je možné použít také přenosný žebřík vytvořený právě pro tyto případy. Rostlinkám to v něm sluší a naše fantazie zařídí zbytek.

Kombinace bytových doplňků přináší využítí i mnohých věcí, kterých jste si předtím nevšimli a nyní by se mohly hodit. Ladné skleněné nádoby v několika barevných odstínech mohou posloužit jako kulisa k vašemu květináči. Půvabné mohou být i jiné hravé prvky z plastových či dřevěných materiálů a v pozadí se neztratí ani nějaké osvětlení. V nadcházejícím zimním období si můžeme vytvořit dózy na sušenky obklopené Vánočními doplňky, jež vytvoří tu pravou sváteční atmosféru. Výběr je čistě jenom na vás.

 

A pokud hledáte tipy na pokojové rostliny, s nimiž si domů přivedete trochu exotiky, poohlédněte se po květech Mandevily, Oleandru, Ibišku, Gloriózy, Mučenky nebo Orchideje. Každá z nich je velice originální a dobře se vyjímá na většině podkladů. 

 

Speciály

Aktuality