Příjemné osvětlení dokáže vykouzlit hřejivou atmosféru. Jaké typy světel kam volit?

Každé světlo v domácnosti hraje bezpochybně svou roli. V dnešní době pomalu není místnost, ve které by nějaké osvětlení chybělo, a pokud zapojíme špetku fantazie, můžeme vykouzlit i trochu hřejivé atmosféry, jež je zároveň tím správným estetickým doplňkem nové doby.

K čemu je světlo a na co slouží, to určitě ví každý. Naším úkolem je, pokud máme zájem vyparádit náš dům, aby osvětlení vyzařovalo příjemnou atmosféru a koupalo se v teplém odstínu podle místnosti, kam se zrovna hodí. Nutno podotknout, že je opravdu z čeho vybírat. V dnešní době existuje celá řada možností a my se podíváme na ty nejjednodušší. 

Když se podíváme do kuchyně, nebo chceme-li do jídelny, jedná se o místnost, kde hraje světlo velmi významnou roli. Ať už se sejdeme u stolu s rodinou, nebo pořádáme večírek pro hosty, musíme osvětlení přizpůsobit tomu, aby vykouzlilo vlídnou atmosféru. Dominantou jídelny je nepochybně stůl, kde se členové rodiny scházejí převážně ke konzumním účelům. Pakliže má jídelní stůl správně plnit svou funkci, světlo nad ním nesmí být moc oslňující a mělo by směrovat do jeho středu. Dobrou alternativou pro tento účel je i lustr zavěšený na stropě, jenž poskytuje hřejivé osvětlení všem částem místnosti a neoslní ani přísedící členy u stolu. Takový lustr pak může být zavěšen i o něco níže. 

Centrální lustr na stropě lze dle uvážení dobře doplnit halogenovým či bodovým světlem nebo i stojací lampou. Pokud ovšem využijeme varianty stropních halogenových světel, musíme je podpořit nástěnnými lampami. Je to z jednoho prostého důvodu - halogenová světla se pak nerozptýlí po místnosti a neztratí na intenzitě.

Obývací pokoj plní na rozdíl od ostatních místností v bytě naprosto odlišnou funkci. Měl by sloužit převážně k odpočinku a k tomu by se mělo přizpůsobit i osvětlení či jeho intenzita. Jelikož si člověk někdy rád čte a někdy naopak raději relaxuje, tak je volba osvícení jednou z nejnáročnějších v celé domácnosti. Proto se do obývacího pokoje doporučuje zkusit kombinace několika typů. 

První věc, na kterou bychom se měli zaměřit, je výška obývané místnosti. Pokud tato výška přesahuje tři metry, měli bychom volit přisazená stropní svítidla, jež dokonale osvítí celou místnost. Intenzita osvětlení se pak dá ladit volbou žárovky. Pro odpočinek nepotřebujeme tak silné záření a v případě čtení využijeme do vhodného prostoru (kde rádi čteme) stojací nebo nástěnné lampy (alespoň 200 luxů). Tyto lampy mohou také působit jako dekorační prvek a zároveň zajišťují intimní atmosféru. 

Pokud máme zájem vytvořit lepší světelnou atmosféru, doporučuje se vybavit místnost systémem regulace osvětlení (stmívači). Jedná se o novodobý trend, který jde stále kupředu a stává se rok od roku čím dál více oblíbenějším. Tento trend jde ruku v ruce s bodovým osvětlením, jež se používá k nasvícení nejrůznějších dekorančích prvků. 

Ložnice plní svůj účel hlavně ke spaní a tomu by měla odpovídat i intenzita osvětlení. Používají se převážně svítidla s nízkým jasem a nehodí se sem ani žádné stropní osvětlení, které při poloze v leže na zádech jasně svítí do očí. Pokud je součástí ložnice i skříň, je asi jasné, že se stropnímu světlu nevyhneme, abychom si za tmavých či deštivých dní byli schopni pohodlně vybírat oblečení, a proto je lepší intenzitu tohoto světla regulovat nebo jej rozptýlit po okolí. Intimní atmosféru lze navodit regulovanými svítidly, zatímco ke čtení nám postačí stolní lampičky nebo nástěnná svítidla.

V koupelně se naopak proti ložnici držíme jasného osvětlení, které nám zaručí bezpečí v každém rohu místnosti, kde bychom se mohli pohybovat. Kromě stropního centrálního svítilda není od věci koupelnu vybavit i dalšími nástěnnými nebo doplňkovými světly. Nutné je mít na paměti, že pro tuto místnost, jako jedinou v celém bytě, platí zvláštní požadavky ohledně bezpečnosti. Proto se doporučuje instalovat světla pouze do určitých míst podle úrovně krytí a izolace. Nedoporučuje se ani osvětlení zrcadel, což je jednou z častých chyb dnešní doby. Jestli se bez něj však neobejdeme, měli bychom volit svítidla s opálovým krytem. Ta zabraňují oslnění a zvyšují míru bezpečnosti. 

Speciály

Aktuality