Vhodný výběr šatníku do moderního interiéru

I když je otázka úložného prostoru věcí, která stále nedá mnohým lidem spát, klasické skříně se v moderních domácnostech pomalu, ale jistě přestávají používat. Místo toho je nahradily častokrát i do stěny věstavěné šatníky, které opticky zvětšují prostor a dodávají bytu tu správnou atmosféru.  

Nadčasový vzhled už není jediným, na co se při výběru nového nábytku nebo jejich doplňků hledí. Většina moderních domácností využívá prostoru nejlépe, jak jen dovede, aby si tím vytvořila svěží atmosféru, ve které se dá svobodně dýchat a zároveň je příjemná na pohled. Součástí našeho výběru nového šatníku může být nejen čistě přírodní materiál, jenž nám svým nadechem a moderní úpravou tyto podmínky poskytne, ale také kombinace několika prvků, k nimž dobře zapadne vzhled okolí. Postačí jen špetka tvůrčího ducha a za mírné spolupráce s několika našimi radami si každý již brzy jistě vybere svůj vysněný vzor.  

Jsou-li nám nakloněny rozměry místnosti či samotný přebytečný úložný prostor, z estetického hlediska jsou nejlepší skříně či šatníky vestavěné, jež si mimo jiné můžeme i my sami doma vytvořit. Z hlediska velkých rozměrů se klasické skříně často stávají těžkou překážkou, kterou musíme překonat, abychom vybrali jak odpovídající vzhled, tak dostupné místo. V takovém případě platí, že čím větší (vyšší) doplněk si pořídíme, tím více se stává středem pozornosti nejen pro nás, ale také pro naše hosty. Právě proto bychom měli být při výběru ostražití a nedat na první dojem, nýbrž na osvědčené metody. Jedna z takových nám radí, že je lépe dvakrát měřit, než se jednou nechat unáhlit a udělat chybu, která nezapadá do celkové koncepce našeho interiéru. 

Díky tomuto se dostáváme k druhé myšlence, díky niž si v dnešní době můžete nechat vyrobit nábytek na míru. Samozřejmě se to týkalo dříve pouze sedaček či postelí, avšak pokud víte, na koho se obrátit, si dnes můžete nechat na míru navrhnout téměř cokoliv. A šatníky jsou toho správným příkladem. Nejlepší krok se podniká vždy při (nebo před) rekonstrukci bytu, neboť tím zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. A kdo se rozhodne jít s dobrou, může si navrhnout vestavěný šatník přímo do zrekonstruované nebo do právě vytvořené místnosti. Vestavěné skříně na míru zcela vyplní obsah místnosti a dodají interiéru ten pravý šmrnc. S výrobcem se pak již jenom domluvíte na druhu a barvě materiálu, což už patří k těm příjemnějším záležitostem. Nejvhodnější je ovšem použít posuvné dveře pohybující se na tzv. kolejničkách, které jsou lehké, vzdušné, a tudíž se s nimi dobře pohybuje. 

Při pořizování si nového šatníku je podstatné myslet dopředu. V moderních interiérech se už moc často nesetkáte s lidmi, co by nechávali své přebytečné věci v otevřených regálech, do nichž by bylo lehce vidět, v kufrech na skříňkách nebo nábytku poskládaném na sobě. Základním prvek tedy není jenom dostatek prostoru a nadčasový vzhled, ale také účelná jednoduchost. Pak už není problém šatník vybavit i ramínky se svítící tyčí či regály ověnčenými LED diodami v poutavé tmavo modré barvě, která se náremně projeví hlavně v noci. 

Nenadarmo jsou nové šatníky obdařeni také zrcadlem, na němž můžete vyobrazit celé své tělo. Zrcadlo samo o sobě zvětšuje prostor a upíná naši pozornost, nově však působí také jako elegantní prvek, bez něhož se v praktické domácnosti už ani neobejdeme. S ohledem na bezpečnost je lepší volit kalené sklo, avšak vždy se při takovémto kroku můžete poradit přímo s výrobcem. Pro lepší přehled je dobré volit barvy šatníku v decentních barvách, jež jsou dobře sladitelné s okolím. Ty pak plní svou úlohu od podlahy až ke stropu a náramně pasují do většiny typů známých designových stylů. 

Speciály

Aktuality