Zabradlí chrání nejen vás, ale navíc zdobí celý dům

Řekne-li se schodiště, první věc, která nás nepochybně k tomu napadne, je zábradlí. Aniž bychom si to kolikrát sami uvědomovali, tento doplněk je důležitý jak z hlediska naší bezpečnosti, tak i z hlediska vhodné designové složky, jež dělá dům domem. 

Chodíme-li denně po schodech nebo bydlíme-li v bytě, který se může pochlubit mnohdy půvabným balkonem, patrně si život bez zábradlí již neumíme představit. Jiný příběh ovšem nastává v momentě, pokud bydlíme v rodinném domě, jehož součástí bývá vyvýšená terasa, u níž by bezpečnost a prvotřídní vzhled tvořil nějaký ochranný prostředek. 

Zábradlí teda bývá důležité, avšak než se pustíme do nějakého výběru, měli bychom vědět, že stejně jako je podstatná bezpečnost, tak jsou důležité i normy, které k této ochraně vedou. Řeč je nepochybně o konstrukcích, jež by měly splňovat platnou normu danou vyhláškou o požadavcích k stavbě. Ačkoliv v mnoha případech jednáme na vlastní riziko, je vždy lepší, když si daná kritéria ověříme. Přeci jenom jde o nás a naše blízké. 

Přejdeme-li k té příjemnější stránce věci, neméně podstatným krokem je vhodná volba materiálu. Právě zde již můžeme zapojit našeho tvůrčího ducha a nechat se inspirovat třeba okolím, s nimiž se v blízkosti našeho domu setkáváme, nebo pokrokem doby, jemuž vládnou stylovější prvky. Tím nejzákladnějším ovšem zůstává klasické dřevo, jehož nákup ocení hlavně naše peněženka. 

Kdo by přeci jenom zatoužil po něčem více exotickém, může se nechat inspirovat skleněnými nebo plastovými výrobky, které jsou k dispozici kolikrát i v mnoha netypických tvarech. Doba jde neustále kupředu, a tudíž musíme počítat i s tím, že co zprvu vypadá nevšedně, se nám později může začít líbit. 

Na co bychom při výběru ovšem neměli zapomínat, tím je i místo, kde chceme zábradlí využívat. S ohledem na vnitřní nebo vnější využití dáme přednost takové povrchové úpravě, která bude daným podmínkám zrovna nejlepší. 

Kdybychom měli pocit, že si nevíme rady nebo by náš tvůrčí duch zrovna nemohl přijít s kloudným nápadem, určitě není chyba, když si necháme poradit od profesionála. Jeho času můžeme využít nejen k zdokonalení naší zahrady, ale třeba i některých prvků v interiéru. 

A náš tip? Co třeba půvabná LED světélka. Není žádným tajemstvím, že moderní technologie LED osvětlení vládne interiérovým trendům, s nímž se postupně setkáváme i v exteriéru. A to nemusí být ani Vánoce! Stačí si načrtnout nějaký plán a dále nechat „barevnou show“, aby nám posvítila na cestu. 

Speciály

Aktuality