Základní pravidla při budování terasy

Terasa je nedílnou součástí každého domu, k němuž je přistavena i půvabná zahrádka. Není od věci, když si uděláme chvilku volna a snažíme se zapracovat na vlastní půdě tak, aby vypadala k světu. Pokud si někdy nevíte rady, nic se neděje, od toho jsme tu my, abychom se podívali na základní kritéria, která vám zejména v případě rekonstrukce nebo budování zahrady pomohou.

Základem je optimální místo. Přes to vlak nejede. Na terase sedáváme, vítáme zde návštěvy, kolikrát si zde užíváme i východ nebo západ slunce, a to navíc za doprovodu chutné kávičky a něčeho toho dobrého na zub. Jak nám už tyto indicie napovídají, zejména proto je nejlepší mít terasu připojenou ke kuchyni nebo k obývacímu pokoji.

Druhou důležitou složkou je soukromí. Jen málokdo z nás má rád, pokud je obtěžován vtíravými pohledy sousedů či kolemjdoucích lidí, k čemuž je vhodné obdařit náš pozemek kouskem zeleně. Výběr je jako vždy na nás samotných. Stromy v okolí nám vykouzlí nejenom příjemnou atmosféru, ale navíc, pokud do toho půjdeme se vším elánem, nás ochrání i před sluncem. A to kolikrát lépe než markýza!

V dalším kroku je podstatný design. Stejně jako v interiéru, kde dbáme na to, aby nám vše ladilo, je důležité, aby nám ladil i zevnějšek. Je dobré se tedy zaměřit na jeden „stavební kámen“, jenž bude barevně totožný i s jeho okolím. Například odstín barvy na příjezdové cestě by měl odpovídat tomu, který hodláme použít na terase.

Neméně podstatným bodem je návaznost terasy na dům. Abychom předešli případným nehodám, je vhodné, aby výšková úroveň byla stejná. Některé typy domů nám tento krok zrovna neulehčí, proto je dobrý být na něj připraven. V tom horším případě není vůbec od věci, pokud své plány projednáte s pověřenými osobami, které vám mohou poradit nejen s terasou, ale i s jinými designovými doplňky.

Zdali vám to prostor dovolí, není od věci, pokud zvážíte protažení terasy přes více místností, tedy podél domu. Výhodou jak dobrá přístupnost z více světových stran, tak i z více místností. Díky této možnosti se pak i my můžeme přesouvat za sluncem, nebo naopak od něho.

Zdali přemýšlíte nad vhodným materiálem, zde je článek, který je určen přímo pro vás.

Speciály

Aktuality