Detektor kouře: Technika, která chrání nejen dům, ale i vaše životy

Vzhledem k tomu, kolik se nám v dnešní pokročilé době nabízí možností, které výrazně zvyšují naši bezpečnost, byla by škoda některé z nich nevyužít. Jednou z takových vymožeností je i detektor kouře, díky němuž můžeme včas uniknout jindy smrtícím plamenům.

Někdy se nepředvídané události vyvinou úplně z ničeho, aniž bychom s nimi sami počítali. Dle ohlasů hasičů a dalších lidí, co si podobně nešťastnou chvilkou prošli, byla za příčinu vzniknu požáru uvedena vlastní nebdělost, která se navíc opírala o fakt, že se něco takového nemůže v budoucnu přihodit.

Ačkoliv podle statistik není oheň hlavní příčinou úmrtí, nýbrž toxické zplodiny, jež vychází z kouře, co vzešel z onoho nešťastného vzplanutí, lidé potom bohužel často nedokáží včas opustit zasažené prostory. Stává se to převážně v času spánku.

Řešení se přitom může ukázat dosti jednoduché, efektivní a navíc účinné. Vše dokáže změnit jedna pouhá krabička, jíž si namontuju k sobě do domu.

Pořídíme-li si nějaký detektor, měli bychom předem vědět, kam jej umístíme. Povětšinou se doporučují místa, která jsou na vznik požáru nejcitlivější (kamna, krby, svíčky až po televizi či počítač).

Zdali si pak takový přístroj doma nainstalujeme, je vhodné ho otestovat. Zároveň se při koupi vyplatí zvážit pořízení si více hlásičů, které nás v případě nebezpečí včas upozorní. Právě proto by nám jeden takový detektor neměl chybět v ložnici, neboť jak je dobře známo, během spánku kouř jenom těžko zachytíme. 

Speciály

Aktuality