Digitalizace ovlivňuje i bydlení, nedílnou součástí domácností budou moderní technologie

Obyvatelé moderních bytů čím dál častěji vyhledávají i technologie, které jim zajistí co největší pohodlí. A toho se nám s příchodem nové doby dostane o něco více. 

„V blízké budoucnosti můžeme očekávat, že z bytových domů zmizí klasické recepční přepážky. Nahradí je recepce virtuální. Představit si ji můžete jako velkou dotykovou obrazovku se speciálním softwarem,“ popisuje inženýr Rostislav Petchenko.svou vizi.

V praxi to pro nás představuje, že odpadnou časté starosti o to, zdali jste v práci nezapomněli klíče nebo čip na dálkové otevírání garáže. Dveře si totiž odemknete mobilním telefonem se speciálními přístupovými systémy. Vrata do garáže se otevřou automaticky po přečtení vaší SPZ, která bude uložena v databázi softwaru.

Chytrou domácnost již nebudete znát jen ze sci-fi filmů. Takzvaný smarthome je již existující, propracovaný, komplexní systém, kterým svou domácnost ovládáte na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

Zapomněli jste ráno po vyžehlení pracovní košile zapnutou žehličku? V telefonu jednoduše zadáte příkaz pro její vypnutí a je po starostech. Dohlédne za vás také například na to, aby v domě nevznikl požár, zapne větrání z rekuperační jednotky před tím, než dojdete domů, aby na vás doma čekal čerstvý vzduch a dá vám vědět v případě, že by zaznamenal neznámý pohyb ve vašem bytě.

„Velkou poptávku po technologiích, které šetří spotřebu energií, zaznamenáváme již dnes. Nejčastěji se jedná o rekuperační jednotky na vzduch, které šetří náklady za topení a umožňují větrání bez otevírání oken. Oblíbené jsou také rekuperační jednotky na vodu, úsporné armatury, baterie a WC, které jsou šetrné ke spotřebě vody. V budoucnu budou proto tyto technologie běžným standardem domácností,“ podotýká generální ředitel developerské společnosti GARTAL Rostislav Petchenko.

Speciály

Aktuality