Právě se nacházíte:

Retro kuchyň

Taková kuchyň musí pohladit na duši snad i toho největšího mrzouta. Evokuje v člověku vzpomínky na dětství, kdy chodili babičce ujídat těsto z mísy.

Jaká byla, jaká je
Byla skoro jako v Postřižinách nebo v Bylo nás pět, jakoby důvěrně známá, klidně působící prvorepubliková a ještě starší kuchyně, kde přímo z obrázku cítíte cikorku a vanilku. Kuchyně bývala provoněná těmito vůněmi, které vycházely ze skleněných dóz v kredenci.

V moderním kuchyňském názvosloví se jim většinou říká „kuchyně klasické“ nebo na rozdíl od „hi-tech kuchyní“ a kuchyní „moderních“ a podobně. Každý výrobce má svou trochu odlišnou terminologii. Bývají z dřevěného masivu, nebo se k dosažení příslušného vzhledu využívají i moderní dýhy.

Některá takováto retro kuchyně se rozkošatěla do masivních tvarů. Vyniká klidem v barvě vanilky, navoskovaného přírodního dřeva a našedlých olivových listů. Pro kuchyni takového typu je potřeba velký prostor, aby vynikla. Ideálně místnost s dveřmi rovnou na dvorek mezi truhlíky s muškáty a bylinkami. Také varné ostrůvkové centrum uprostřed místnosti nebo přilehlá jídelna vyžadují příslušně velký prostor.

Co si do takové kuchyně pořídit? Tak například pro spousty dlouhých ploch horních a spodních skříněk úchytky s rovněž starodávným šmrncem – měděné nebo cínové masivní knoflíky a dlouhá dřevěná nebo matná kovová madla. Zapadne sem dobře i masivní měděná nebo matná nerez digestoř.

Pro menší prostor se hodí pak jiná moderní retro kuchyně. Ta je spíše městsky střižená, držící se měšťansky uměřenějších a poněkud modernějších tvarů, stejně jako decentní barevnosti slonové kosti (v této barvě může být i oblá digestoř). Zaujmou střízlivé, oblé nebo hranaté úchytky. Nábytek se vejde i do relativně menší místnosti.

Technika schovaná za staletými dvířky
Venkovská či „maloměstská“ kuchyně se tedy dokonale tváří, jako by se dnes psal rok 1900, ale co hypermoderní technika, bez které se opravdu asi těžko obejdeme? Ta je většinou cudně a kompletně schovaná za masivními dřevěnými dvířky. Většinu těchto klasických kuchyní si můžete objednat a nechat sestavit na míru včetně vestavěných spotřebičů tak, aby vzhledově nerušily danou kompozici interiéru. I když u střízlivějších tvarů skříněk, blížícím se polovině 20. století, se dá využít volně stojící retro ledničky, svým kulatým designem kopírující své letité předchůdce. U malých spotřebičů, které stojí na pracovní desce, také s výhodou využijeme oblých tvarů, inspirujících se v minulosti.

 

 

 

 

Zdroj:  tvujdum.cz

Speciály

Aktuality