MOZAIKA: OBKLAD, KTERÝ NIKDY NEZESTÁRNE

Snad žádný obklad se na výsluní nedrží tak dlouho jako mozaika. Tato původně plošná ornamentální nebo figurální výzdoba je známa již z antiky. Ve starověkém Řecku a Římě se užívalo kamenných mozaik zejména k výzdobě podlah, později našla hojné uplatnění na stěnách a klenbách bazilik a byzantských chrámů. Dnes ji najdeme nejčastěji v koupelnách a kuchyních. Nechybí proto ani mezi výrobky společnosti SIKO KOUPELNY, která bedlivě sleduje nejnovější trendy a sortiment mozaik podle nich inovuje.

Mozaika může být vytvořena z mnoha materiálů pravidelných i nepravidelných tvarů. Starší mozaiky byly nejčastěji kamenné, upevňované do hlíny, měkké omítky nebo tmelu. Později se rozvinuly mozaiky skleněné. Dnes je najdeme nejčastěji v koupelnách nebo v kuchyních za pracovní deskou, kde tvoří elegantní obklady stěn.
„V dnešní době se již ale nebudeme trápit s nalepováním jednotlivých kousků do tmelu, ani nás nezaskočí rozdílná výška nebo nepravidelnost tvarů, pokud to nebude přímo naším záměrem. Moderní mozaiky jsou často velkoformátové, o síle pouhých několika milimetrů a lepené na síti. Tak docílíme naprosto přesné pokládky s minimální spárou,“ vysvětluje Karel Novotný, vedoucí oddělení designu společnosti SIKO KOUPELNY.

Pokročilá technologie výroby umožňuje vytvářet mnoho variací netradičních mozaikových tvarů. „Provedení i barevnost jsou nápadité a rafinované. Dominují různé kombinace – ztavované sklo, pokovený povrch či zlacení. Ve formátu mikromozaiky se dá snadno zaměnit za šperk. Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny,“ popisuje nejnovější trendy v této oblasti Karel Novotný.

Comeback zažívají v posledních letech kamenné mozaiky. Vzhledem k materiálu bývají sice o něco silnější než mozaiky skleněné, ale ne výrazně. Běžně dosahují tloušťky 7 mm a jsou stejně jako skleněné lepeny speciálním lepidlem na síť. Jejich výhodou je dlouhá životnost a všestranné použití. Hodí se k obkládání interiéru i exteriéru, např. na stěnu, podlahu, do sprchového koutu nebo nařezané jako dekorace
k vybranému obkladu. „Kámen lze poměrně snadno štípat, proto je možné vybírat z mnoha tvarových variací – od kostiček, kamínků až po pravidelné cihličky. Stejně tak existuje poměrně značná škála barevnosti. Na výběr bývá často i 12 barevných odstínů. Pokud má ale někdo speciální požadavky na barvy, není nic snazšího, než sáhnout po mozaikách ze skla. To je možné barvit do široké škály barev, výjimkou nejsou ani vícebarevné či duhové kousky,“ vysvětluje Karel Novotný.

Stejně jako v obkladech a dlažbě je i v segmentu mozaik trendem imitování přírodních materiálů. Kromě kamenných můžeme zvolit
i mozaiku zlatou, stříbrnou nebo v barvě mědi.

„Mozaiky ale nejsou k vidění jen v kuchyních a koupelnách. Můžeme je použít i jako zajímavý akcent pro oživení interiérů – například jako obklad krbu v obývacím pokoji či stěny za postelí v ložnici. Praktické využití mají i na zahradách, kde se výborně hodí jako dlažba k bazénu,“ doplňuje Novotný.

Skleněná mozaika je k dispozici v široké paletě barevných kombinací, originálností zaujme jistě mozaika chromová a nerezová, obě o síle 4 mm. Mozaika nabízí mnoho způsobů použití. Její výhodou je možnost obkládání vnějších a vnitřních oblých ploch, stejně tak vytváření netradičních mozaikových tvarů. Série Passion

Neotřelý obklad imitující drobnou mozaiku v duchu nejnovějších trendů koupelnových obkladů. Lesklé obklady a dlažby lze doplnit listelami a dekory.

 

Série Magic

Základem série jsou lesklé velkoformátové obklady v bílé nebo světle krémové barvě doplněné luxusní mozaikou Magic. Unikátnost mozaiky spočívá jednak v použitých materiálech (matné sklo, kouřové sklo, leptané sklo, kámen), a zároveň v její skladbě. Díky nastříhání mozaiky je možné vytvořit originální listelu
v libovolné šířce, která ještě více podtrhne dojem z výsledné koupelny. Součástí série je samozřejmě také dlažba v hnědé a černé barvě. Tloušťka obkladů a dlažeb je shodná, proto je jejich kombinace naprosto bezproblémová. Vyrobeno exkluzivně pro SIKO KOUPELNY.

 

Série Via Veneto

 

Koupelnová série Via Veneto je dostupná v několika barevných variacích. Vybírat lze z teplých tónů oranžové, hnědé a krémové barvy. Pro milovníky chladnějších odstínů jsou v nabídce modré a bílé obklady a v letním provedení svěží olivově zelené. Výrazná je naopak kolekce s tóny červené. Celou sérii obohacují dekory či listely s květinovým ornamentem v odpovídajících barevných provedeních nebo listely s proužky v celé barevné škále. Jedinečnost celé koupelny umocňuje řezaná mozaika v kombinaci s mléčným sklem. Mozaiku lze použít třeba i na obkládání oblých ploch.

 


Společnost SIKO KOUPELNY vznikla v roce 1991 jako ryze česká soukromá firma, která se zabývá velkoobchodním a maloobchodním prodejem kompletního vybavení koupelen. V současnosti je v oboru vybavení koupelen největší specializovanou sítí prodejen působící ve 36 pobočkách po celé ČR, z toho
26 vlastních. Zaměstnává více než 500 zaměstnanců a její roční obrat činí 2 miliardy Kč. V loňském roce úspěšně expandovala na slovenský trh otevřením prodejny v Bratislavské čtvrti Lamač, letos v březnu otevřela v Bratislavě největší prodejnu koupelnového vybavení v Česko–Slovensku a v létě pokračovala otevřením další pobočky v Trenčíně. Díky svému širokému sortimentu a komfortním vzorovým prodejnám se firma maximálně řídí svým sloganem „SIKO – prodejny plné inspirace“.

 

Další informace:

 

Crest Communications

Marcela Kukaňová, Karolína Blinková, tel.: +420 222 927 111

e-mail: marcela.kukanova@crestcom.cz; karolina.blinkova@crestcom.cz

www.crestcom.cz; www.siko.cz

Speciály

Aktuality