Nápadité barvy, které nabijí vaši zahradu povzbuzující energií

Někdy naší zahradě něco chybí, jindy jí naopak něco přebývá. Často se ale shodneme, že to furt není ono. Podstatné je, abychom se při pobytu na čerstvém vzduchu v okolí našeho domu cítili pohodlně, a to se nám poštěstí i díky vhodně doplňujícím barvám, jimž vévodí atmosfericky příjemné letní květy rostlin.

Nejedná se však pouze o květy. K dobrému pocitu je zapotřebí vhodné barevné souznění, a to můžeme naplnit třeba i vhodným nábytkem či různými doplňky v barvách ohně. Jedná se přesně o ten druh barvy, kterou většina z nás přehlíží, protože v ní nenalézá takového užitku. Kdežto opak je pravdou, neboť plamenné tóny mohou mít na zahradu nesmírně oživující vliv.

Teplé barvy nepřichází pouze v letním období. Jejich využití oceníme kterýkoliv den v roce a svým jasem upoutají vždy alespoň na kratičký okamžik pozornost našich očí. Nemusíme se přitom obávat nějakého přepětí, protože žlutá, oranžová i červená spolu ladně harmonizují a při běžném slunečním záření se projeví v celé své kráse. Správné množství není nijak ohraničeno. Každý může seřadit linie dle své fantazie, a pokud byste to nakonec přeci jenom přehnali, nebo byste měli pocit, že je daná linie až moc křiklavá, můžete to doplnit klidnou fialovou, bílou nebo modrou barvou.

Abychom měli lepší představu o tom, co nám každá barva přináší, podiváme se na její charakteristické rysy a řekneme si, jak se jí v daných končinách daří. 

Oranžová
Oranžová je barvou radosti, skrytých tužeb a podnětem pro rozvoj naší kreativity. Pobyt v jejím okolí povzbuzuje příjemnou chuť k jídlu, takže můžeme s jistotou prohlásit, že se hodí na místa s posezením a uvítání přátel. Z letních květin se nám přímo nabízí aksamitníky nebo měsíčky. Velmi oblíbeným atmosferickým doplňkem je i dosna indická, ale v jejím případě si musíme dát pozor na její slabší odolnost vůči mrazu. Co se nábytku týče, velmi hřejivý a líbezný dojem dodá slunečník pomerančové barvy a kolikrát i ovocné stromy. Pokud se rozhodnete pro tento výběr, vskutku nebudete litovat. 

Žlutá
V souladu s barvou slunečního svitu musíme konstatovat, že díky jejím vlastnostem dobře se adaptovat s okolím, se hodí téměř kamkoliv a do každého mixu. Její světlé tóny zralých citronů působí lehce a svěže a místo obklopené touto barvou přímo láká k pohodlnému letnímu snění. Z těch nejvíce známých musíme uvést ostálky a třapatky, pozoruhodné jsou víceméně i krásnoočky či slunečnice. Barva nábytku ani oblečení se k tomuto barevnému sladění moc nedoporučuje, přestože svou krásou je více než příjemná, tak má tendenci lákat spoustu nezvaných hmyzích hostů. Pokud se ale rozhodneme pro ubrus nebo ručníky v ladných žlutých tónech, jistě tím nic nezkazíme a vytvoříme si krásnou letní atmosféru.

Červená
To nejlepší na konec. Barva vášně, lásky, ale také i agrese. V její nadmíře bychom se možná mohli cítit trochu nepohodlně, ale pokud je použita v dobrém množství, určitě nedokáže uškodit, ba naopak. Červená barva dokáže změnit celý pohled na vaši zahradu a zahání stopy všednosti. Dá se říct, že i opticky zmenšuje prostor, proto opět není vhodné na malém prostoru něco přehánět. Skvěle se hodí na slunná místa a do větší řady žlutých partií. Kvítky červených růží navodí ojedinělé chvilky strávené s našimi blízkými a vytvoří nezapomenutelný efekt touhy, klidu a vášně. V záhonku nám vynikne šalvěj zářivá nebo kohoutek plamenný, podél plotu a stavení zase červené růže. Moderní zahrady lze vhodně doplnit o květináče červených barev a kytek různých druhů.

Speciály

Aktuality