Posezení a relaxace v zahradě

Zahradní nábytek neodmyslitelně patří na každou zahradu či terasu. Každý majitel má však jiné požadavky a možnosti, a tak je výběr náročný úkol. Cena, originalita, životnost a pohodlí - to jsou důležitá kritéria pro správný výběr.

Zahradní nábytek se vyrábí z různých materiálů, které se liší kvalitou, výdrží i cenou. Mezi "levné" varianty patří plastový nábytek. Upoutá nejen snadnou údržbou, svěžestí barev či rozmanitostí, ale i netradičními tvary. Při sebemenším poškození nebývá problém sehnat stejný kus. V poslední době je k i kvalitní nábytek z umělé hmoty, který vydrží mnohem déle, ale cenově se podstatně už liší. Plast má však dost negativů: neodolá větru, velké vodě, prudkým výkyvům teplot, nevydrží příliš velký tlak. Ve srovnání s ostatními materiály má plast špatnou stabilitu a omezenou nosnost - jeho éra bezesporu pomalu končí.


Oproti plastu, kovový nábytek je na trhu stále více žádán. Je totiž  velmi kvalitní a vyznačuje se vysokou trvanlivostí materiálu, stabilitou, variabilitou zhotovení a lehkou údržbou. Kovový zahradní nábytek se převážně vyrábí z hliníku, kovu, oceli či nerezu a může zůstat na zahradě nepřetržitě celý rok. Nevýhodou je váha a cena, která je v případě kovového nábytku vyšší. V chladném počasí je studený, v horku zase úplně rozpálený. Některý kov je potřeba po pár letech natřít. Bohužel ho někdo nepovažuje za příliš elegantní, a proto není vnímán jako vhodný subjekt na zahradu.


Dřevo je materiál, který skvěle koresponduje s atmosférou zahrady a dřevěný zahradní nábytek se tak může zdát jako nejpřirozenější volbou. Cena takového nábytku je závislá na zvoleném druhu dřeva, ze kterého je nábytek vyroben.  Kvalita potom znamená i odolnost a vyšší cena. Dřevěný zahradní nábytek je bytelný a má vysokou stabilitu, v případě volby robustního a masivního typu, vydrží i dlouhá léta.Nevýhodou je údržba dřevěného zahradního nábytku. Není sice náročná, ale je nutné nábytek pravidelně ošetřovat mořidly, lazurami a impregnacemi na dřevo či olejem. Dřevěný nábytek je prostě stálicí v oblasti zahradního nábytku.

Největší boom v posledních letech zažívá pletený nábytek. Přírodní materiály (proutěné) vystřídala syntetika. Té vévodí umělý ratan – odolný vůči nepřízni počasí, nenáročný na údržbu, lehký a příjemný na dotek i na pohled. Nejčastěji se kombinuje s kovovou nebo hliníkovou kostrou, na kterou se naplétá. Právě kombinace s hliníkem je neocenitelná při manipulaci s nábytkem. Nedostatky? Prakticky žádné. Běžné omytí úplně postačí. S cenou už je to horší.


Zahrada je místem odpočinku a relaxace. A bez hezkého a pohodlného nábytku by siesta nebyla dokonalá.  

Speciály

Aktuality