Zahradní přístřeší jako elegantní doplněk každé zahrady

Kdykoliv od jara do podzimu rádi trávíme čas na naší zahradě, a jestli chceme toto místo učinit ještě o něco útulnější, měli bychom jej vhodně doplnit o pergolu či altánek. Tyto venkovní přístřešky esteticky doplní jak dům, tak i zahradu, a krásně splynou s okolím. 

Je to až k neuvěření, ale pergoly a altánky jsou nejžádanějším zbožím současných zahradních trendů. Se stavebnicovými typy si vesměs poradí každý zkušenější kutil, navíc samotná výměna jednotlivých dílů, které jsou časem poškozeny vlivem častých změn počasí, není tak obtížná, jak se na první dojem může zdát. Tomuto riziku se můžeme alespoň částečně vyvarovat už při jejich výstavbě (místa se zvýšenou vlhkostí, zvýšenou kondenzací vody nebo zatékáním) a naplno si užít pohodlí, jež nám toto přístřeší přinese.

U pergol stavebnicového typu je nejběžnější výška 250 centimetrů, avšak záleží vždy na našem rozhodnutí. Chceme-li si nechat od firmy postavit pergolu na míru, musíme brát v potaz celkový počet lidí přísedících u stolu a případně dalších věcí, které chceme pod střechou využívat. Nabízí se nám i další vymoženosti, jako je letní kuchyňka s dostupností osvěžujících drinků nebo přenosný gril pro masové pochoutky. V takovémto případě doporučujeme začít s návrhem rozměrů od 3x4 metry a více.

Ideální je najít si na zahradě tiché místo poblíž rozkvetlých stromků, ale rovněž není od věci, pokud se rozhodneme pro variantu blízko u domu. K pergolám bezpochyby patří i zahradní nábytek a i ten je dobrý zahrnout do svých stavebních plánů. Jestli jsme příznivci opravdového luxusu a venkovního relaxu, není problém si objednat pravou prodyšnou pohovku, která si přímo lebedí v podobném prostředí a vaše pohodlí to jistě ocení. Na podobný příklad zahradního nábytku se můžeme podívat zde

Hlavním materiálem při výstavbě pergol je smrkové nebo borovicové dřevo. Pro záruku dlouhé kvality se používá dřevo z buku nebo dubu, ale s tím je spojena i jiná finanční relace. Stejně uvažujeme i v případě pilířových tvárnic, jež slouží jako stojky, a do země je lepší je uchytit pomocí kování. Nechceme-li nebo nemáme-li k dispozici betonový podklad, ale spíše měkký, k montáži použijeme zatloukací trny.

Altány jsou na rozdíl od pergol taková malá architektonická díla a bez výstavby od profesionálů se prakticky neobejdou. S ohledem na velikost nám poslouží jako skladovna zahradního nábytku, dá se v nich zabudovat i kuchyňka nebo tam můžeme v letním období přespat. Typizované altány bývají doručeny jako stavebnice a za menší poplatek vám je sám dodavatel smontuje. Podstatné je v objednávce nezapomenout na střešní krytinu, která mnohdy není součástí základního balíčku. 

Altány mohou bejt klasicky dřevěné, ale výjimkou nejsou ani kovové konstrukce. Takové často bývají v kombinaci se sklem a doplněním vhodného barevného stylu vytvoří ojedinělý estetický prvek. Nejkrásnější a bohužel i nejdražší jsou altánky vytvořené na míru z tvrdého dřeva (opět buk nebo dub) a jejich cenové rozpětí začíná od 60 000 korun. 

Speciály

Aktuality