Netradiční stavební materiály Vás překvapí

Víte o tom, že ke stavbě Vašeho domu lze použít materiály, do kterých byste to netipovali? Jste šetrní k přírodě a k tomu bydlíte originálně. Zkuste to a uvidíte, že Vám budou všichni závidět.

Do netradičních stavebních materiálů můžeme zařadit takové, které se při budování obydlí používají spíše výjimečně. V dnešní době, kdy dosahujeme technologické vyspělosti, se seznam materiálů bohatě rozšiřuje. Mezi klasické, dnes spíše zastaralé, případy zahrnujeme hlínu, slámu, konopnou dřevovinu a rákos. Jednoduše řečeno, v dávných dobách se používalo to, co bylo v dané oblasti k dispozici. Tyto produkty jsou využívány lidmi, kteří chtějí žít v souladu s přírodou a nezatěžovat životní prostředí. Ale pozor! Nejedná se o levné bydlení, spíše naopak.

V současnosti je seznam netradičních stavebních materiálů poněkud rozdílný. Žijeme v době, kdy jsme zahlceny pet láhvemi a kartonovými krabicemi. Jak jsme zmiňovali na začátku, využití těchto prostředků je dané pravě rozvíjíjecí se technologií. Pomocí inovativních postupů lze dodat pevnost, tuhost, odolnost vůči mechanickým vlivům, vlhkosti a podobným nežadoucím efektům. Je třeba zmínit konopí. Z něj se vyrábějí funkční desky, které poté slouží jako tepelná a zvuková izolace. Jedná se o obnovitelnou a ekologicky nezávadnou surovinu. Mezi neotřelé izolace můžeme zařadit i ovčí vlnu.


Dům ze slámy vyrobený společností Slaměné domy

Korek je další běžnou surovinou, používanou v moderním stavebnictví. Mezi jeho přednosti patří součinitel tepelné vodivosti. Nejlépe se hodí na podlahové pokrytí, jako vlys do oken a upravují se s ním fasády. Je skvělým ochráncem proti hluku. Jeho odlonost vůči teplotním změnám je pověstná, je nehořlavý, lze ho považovat za protipožární obklad.

Z papíru se dá vytvořit například designový nábytek. V stavebnictví se z něj vyrábí foukaná izolace a ekopanely. Výčet materiálů tím ale nekončí. Pneumatiky už neslouží pouze automobilům. Sklo není jen kousek blyštivé nádhery. V zahraničí probíhají první pokusy, jak nejlépe využít zmíněné odpady. Nebojte se experimentovat a žijte naplno!

Speciály

Aktuality